Economic

„Echilibare bugetară”. Tiraspolul amână plata salariilor către bugetari

post-img
Scopul declarat al Tiraspolului este de a echilibra dinamica veniturilor fiscale

Așa-zisul executiv de la Tiraspol a anunțat, luni, modificări achitarea salariilor pentru angajații din sectorul public. Administrația separatistă a schimbat graficul de plată, astfel încât o parte din bani vor ajunge la salariați abia în luna următoare din cauza unei mai bune „echilibrări” a bugetului.

„Anterior, plățile se efectuau în două etape: de la data de 1 a lunii până la data de 20 și de la datat de 21 până la sfârșitul lunii. Acum, a doua etapă a fost extinsă de la data de 21 a lunii în curs până la data de 9 a lunii următoare”, se precizează într-un comunicat al așa-zisului executiv.

Scopul declarat al Tiraspolului este de a echilibra dinamica veniturilor fiscale, care încep să fie transferate la buget la sfârșitul lunii, cu procedura de plată a salariilor. Această abordare asigură îndeplinirea consecventă și garantată a obligațiilor față de angajații din sectorul public.

Criza energetică în regiunea transnistreană a izbucnit pe 1 ianuarie 2025, când concernul Gazprom a sistat unilateral livrările de gaze naturale către malul stâng al Nistrului.

Această decizie a generat o lipsă acută de resurse energetice – gaze naturale, energie termică și energie electrică – care, în lipsa unor infrastructuri alternative, a afectat profund locuitorii de pe malul stâng al Nistrului și din Zona de Securitate.

author-img_1

Ilie Gulca

Editor