Un kenyan şi o etiopiancă au câştigat Maratonul Internaţional Bucureşti. O româncă este pe locul 3

Peste 11 mii de persoane au plecat la start, la maratonul Bucureşti. Unii mai aleargă şi acum, dar câştigătorii se ştiu deja. Podiumul băieţilor este dominat de alergători africani. La fete, o româncă se află pe locul al treilea.

Atletul kenyan Duncan Cheruiyot Koech a câştigat cursa masculină din cadrul celei de-a zecea ediţii a Maratonului Bucureşti, cu un nou record, 2 h 13 min 13 sec. La feminin s-a impus etiopiana Almaz Gelana Erba, cu 2 h 42 min 06 sec.

Românca Ana Veronica Rodean a terminat a treia, în 2 h 57 min 42 sec.

Printre participanţi s-au aflat şi jurnaliştii TVR Mihai Rădulescu, Ema Zeicescu sau Radu Andrei Tudor.

Maratonul Internaţional Bucureşti este o competiţie anuală de maraton care are loc în Bucureşti în luna octombrie.

Pe lângă proba de maraton, sunt organizate şi curse de semimaraton, ştafetă şi curse populare pentru adulţi (4 km) şi copii (1 km).

Cursele pentru copii nu sunt concursuri de viteză, nu este limită de timp şi nici clasament, iar premiile sunt câştigate prin tragere la sorţi.