Simona Halep, victorie categorică şi calificare în turul 2 al Australian Open

Simona Halep a câştigat, scor 6-2, 6-1, meciul cu Lizette Cabrera din runda inaugurală a Australian Open.

Partida de pe arena ”Rod Laver” s-a aflat în permanenţă la discreţia Simona Halep, care şi-a adjudecat primul set după doar 28 de minute, după o prestaţie dominantă.

În actul secund, jocul australiencei a crescut, însă n-a fost suficient. După primele trei jocuri, în care Cabrera a arătat un nivel bun, char dacă nu a fost materializat, Simona Halep a dominat categoric şi a cedat un singur game, chiar pe propriul serviciu, la 5-0.

Astfel, Simona Halep s-a impus în faţa Lizettei Cabrera, 6-2, 6-1, după un meci ce a durat doar 60 de minute şi s-a calificat în turul doi al Australian Open, unde va întâlni o altă australiancă, pe Ajla Tomljanovic (72 WTA), care a trecut în runda inaugurală de Misaki Doi, 6-2, 6-1.