SPORT

FC Milsami Orhei la un pas de semifinalele Cupei Moldovei

post-img

FC Milsami Orhei a luat o opţiune serioasă de calificare în semifinalele Cupei Moldovei la fotbal. Deţinătoarea în exerciţiu a trofeului a dispus de Petrocub cu 2-0 la Hânceşti, în cadrul primei manşe a sferturilor de finală.

Golurile au fost marcate de Vasile Jardan (minutul 3) şi Mihail Plătică (82). În minutul 63, Vasile Jardan a fost eliminat.

Antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu, a felicitat echipa FC Milsami în cadrul unei conferinţe de presă. „Am încasat un gol rapid şi am fost nevoiţi să abordăm altfel jocul. Sunt responsabil de această înfrângere. Probabil nu eram refăcuţi, probabil n-am muncit îndeajuns. Vom încerca să producem surpriza la Orhei. Dar trebuie să excludem greşelile pe care le-am făcut azi”.

În celelalte meciuri din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei s-au înregistrat rezultatele: Dinamo-Auto - Sfântul Gheorghe 0-3, Sheriff - Speranţa 3-0 şi Zaria - Zimbru 3-2. Meciurile retur vor avea loc pe 31 octombrie, transmite IPN.