Au fost desemnaţi câştigătorii Turneului de fotbal ,,Cupa Memoriei-1986”, ediţia a V-a

Opt echipe de copii în vârstă de până la 10 ani, din mai multe raioane, au participat la Turneul de fotbal ,,Cupa Memoriei-1986”, dedicat comemorării victimelor catastrofei de la C.A.E. Cernobâl. Evenimentul a avut loc în incinta complexului sportiv CSCT ,,Buiucani”.

Participanţii sunt din raioanele Cahul, Orhei, Străşeni, Tighina, mun. Chişinău şi mun. Bălţi. Învingătoarea competiţiei a devenit echipa CSCT ,,Buiucani”, locul II i-a revenit Clubului Sportiv al Forţelor Armate (CSFA), iar pe locul III s-a plasat echipa Şcolii Sportive din Mileştii Mici, raionul Ialoveni.

Cel mai bun portar a fost desemnat Nichita Lebedev (CSCT,,Buiucani”), fundaş - Mihai Manciu (CSFA ), mijlocaş - Dan Movileanu (ŞS Ialoveni), atacant - Sandu Gliga (ŞS Orhei), golgheter - Vlad Glavaţchii (SCF,,Zarea Bălţi”). Trofeul ,,Simpatia publicului”  i-a revenit lui Marian Cotoviţchi (CFCJ Voran), cel mai spectaculos gol a fost marcat de Nicu Morari (CSFA), iar Marin Duca (CSCT ,,Buiucani”) a câştigat titlul de cel mai bun jucător.

Organizarea acestei competiţii a avut loc cu sprijinul financiar al Ministerului Educaţiei, Culturii şi Cercetării.