Sport

Atletul Serghei Marghiev a fost la un pas de podium în cadrul unui turneu internațional, desfășurat în Cipru

Atletul Serghei Marghiev a fost la un pas de podium în cadrul unui turneu internațional, desfășurat în Cipru. Sportivul din Republica Moldova a ocupat locul patru în proba de aruncarea ciocanului.

Cel mai bun rezultat înregistrat de Serghei Marghiev la competiția din orașul Limassol a fost de 72,93 de metri. Basarabeanului în mai trebuiau 82 de centimetri de aruncare pentru a-l depăși pe atletul de pe a treia treaptă a podiumului în proba de aruncare a ciocanului.

Toate cele trei medalii au fost cucerite de sportivii greci. Michail Anastasakis și-a adjudecat titlul de campion, cu 75,02 metri.

Cyprus International Athletics Meeting este o etapă de pregătire pentru Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska. Atletul Serghei Marghiev va participa la turneul continental programat în perioada 21 iunie – 2 iulie. În prezent, Republica Moldova are 92 de sportivi calificați la competiția găzduită de Polonia.