Următoarea adversară a Simonei Halep va fi poloneza Radwanska, locul 32 WTA

Calificare dramatică pentru Simona Halep în turul al treilea la Miami. Chinuită de dureri, numărul unu mondial a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de franţuzoaica Oceane Dodin. Următoarea adversară va fi poloneza Radwanska, locul 32 WTA.

Simona Halep s-a calificat după un adevărat thriller în turul 3 la Miami, în faţa unei jucătoare Oceane Dodin, numărul 98 mondial, care a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră.

Franţuzoaica a avut un prim set excelent pe care l-a controlat cap coadă şi s-a impus surprinzător de uşor 6 la 3. Chiar dacă a primit îngrijiri medicale imediat după aceea ,Simona şi-a revenit în manşa a 2-a, pe care a câştigat-o cu acelaşi scor 6 la 3.

În setul 3, Dodin a condus cu 3-1 , 4-2 şi 5-4, dar Halep a avut un final formidabil şi s-a impus cu 7 la 5 şi o va întâlni în turul 3 pe poloneza Radwanska.