Trei sportivi din Republica Moldova au obţinut medalii la Campionatul Balcanic printre juniori

Atletele din Republica Moldova, Nina Căpăţînă şi Iuliana Dabija, au câştigat Campionatul balcanic printre juniori U-18. Competiţia s-a desfăşurat la Istanbul, Turcia.

Potrivit IPN, sportiva Nina Căpăţînă a concurat la aruncarea greutăţii şi a înregistrat rezultatul 17,34 metri, iar Iuliana Dabija a participat la triplu salt, obţinând rezultatul 13,13 metri.

De asemenea, Ilie Vasilachi s-a clasat pe locul 3 în concursul de aruncare a suliţei, cu rezultatul de 59,74 metri.

Pentru cei trei atleţi urmează Festivalul Olimpic al Tineretului European care se va desfăşura în această lună, la Baku.

Prezentarea echipei olimpice şi a echipamentului urmează să aibă loc joi, 18 iulie la Casa Olimpică din Chişinău.