Sportivul din R. Moldova Denis Tachii a cucerit argintul la Cupa Mondială de sambo

Sportivul din Republica Moldova Denis Tachii a cucerit argintul la Cupa Mondială de sambo. Competiţia a fost găzduită de complexul sportiv Lujniki din Moscova.

Republica Moldova s-a clasat pe locul 13 în clasamentul pe medalii, graţie locului 2 cucerit de Denis Tachii. La +100 kg, el a fost învins doar de georgianul Beka Berdzenishvili. Sportivul basarabean a obţinut două victorii la Moscova. În categoria sa au evoluat nouă luptători.

În clasamentul pe medalii, Rusia s-a clasat pe primul loc (19-5-2), urmată de Uzbekistan (2-6-5) şi Belarus (2-5-4).

La Cupa Mondială de sambo au participat sportivi din 35 de ţări, scrie Olympic.md.