Sportivul Andrei Perpeliţă s-a clasat pe locul doi la Poland Open

O evoluţie reuşită pentru Andrei Perpeliţă la Turneul internaţional de lupte libere din Polonia. Sportivul s-a clasat pe locul doi la categoria de greutate 61 de kilograme, după ce a reuşit să-l învingă în semifinale pe vicecampionul mondial Beka Lomtadze din Georgia, cu 18-10.

În finală, Perpeliţă i-a cedat campionului olimpic Vladimer Khinchegashvili din Georgia, de la care a pierdut şi la europenele din acest an, unde luptătorul moldovean a cucerit medalia de bronz. De altfel, Andrei Perpeliţă din Ştefan Vodă este triplu medaliat cu bronz la Campionatele Europene de lupte libere.

Turneul internaţional „Ziolkowski, Pytlasinski & Poland Open” se desfăşoară în perioada 7-9 iulie. Din lotul pregătit de Alexandr Zubrilin mai fac parte Maxim Saculţan (65 kg), Mihail Sava (70 kg), Denis Balaur (86 kg) şi Nicolae Ceban (97 kg).