Sportivii din Republica Moldova au obţinut primul succes la Campionatul European de Haltere

Sportivii din Republica Moldova au obţinut primul succes la Campionatul European de Haltere, din Finlanda, rezervat sportivilor de până la 23 de ani. Concordia Butnari a cucerit medalia de bronz.

Concordia Butnari are 21 de ani şi a concurat în limitele categoriei de până la 45 de kilograme. Atât la proba de Smuls, cât şi la cea de Aruncat, ea s-a clasat pe locul trei, după ce a ridicat 55 şi respectiv 68 de kilograme. Cu un total de 123 de kilograme, basarabeanca s-a ales cu medalia de bronz.

Pe primele două poziţii s-au clasat sportive din Federaţia Rusă. La competiţia din Finlanda, Republica Moldova este reprezentată de 14 halterofili. Printre ei se numără şi Marin Robu şi Elena Cîlcic, sportive care au evoluat la Jocurile Olimpice de la Tokyo.