Sportiva din Republica Moldova Alexandra Emilianov a cucerit aurul la Mondialele de atletism U-20

Atleta Alexandra Emilianov a devenit campioană mondială Under 20 în proba aruncarea discului, cucerind medalia de aur.

Ea a înregistrat cel mai bun rezultat 57.89 la competiţia din Tampere, Finlanda. Sportiva a fost urmată de finlandeza Helena Leveelahti (56.80) şi cubaneza Silinda Oneisi Morales (55.37). La ediţia trecută a Mondialului U-20, Alexandra s-a clasat pe locul trei.

Alexandra Emilianov se antrenează sub îndrumarea lui Vadim Hranovschi şi în prezent studiază la Kansas University din Statele Unite. Următorul start important în acest an este Campionatul european de la Berlin pentru seniori, care va începe luna viitoare.