Sorana Cîrstea şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat în turul al doilea la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (31 de ani, 54 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce s-a impus în două seturi, scor 7-6(5), 6-2, în faţa britanicei Johanna Konta (30 de ani, 20 WTA), favorită 19 a competiţiei.

Sorana, finalistă sâmbătă la turneul de la Strasbourg,  a câştigat meciul într-o oră şi jumătate de joc. Primul set a fost unul echilibrat, în care românca s-a impus în tiebreak cu 7-5, după ce a revenit de la 1-3 la game-uri. Setul al doilea a fost dominat de sportiva română, care l-a adjudecat fără emoţii cu 6-2.

Cele două jucătoare au acum 2-2 în meciurile directe. Konta s-a impus în 2017, la Mamaia, în Fed Cup, cu 6-2, 6-3, şi câteva luni mai târziu, la Eastbourne, în turul al doilea, cu 6-2, 6-2. Prima victorie a Soranei s-a înregistrat anul trecut, în turul secund la US Open, cu 2-6, 7-6 (5), 6-4.

În turul doi, Cîrstea o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Alison Van Uytvanck şi Martina Trevisan. Pentru calificarea în turul secund, românca va primi 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

De asemenea, şi  Mihaela Buzărnescu (33 de ani, 174 WTA), s-a calificat în turul doi al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a trecut în două seturi, 7-5, 7-5, de olandeza Arantxa Rus (30 de ani, 83 WTA).

Mihaela Buzărnescu, ajunsă pe tabloul principal după abandonul belgiencei Kirsten Flipkens, a început mai greu meciul şi a fost condusă în primul set cu cu 3-0 şi 5-2.

Românca a revenit spectaculos, a salvat două mingi de set ale adversarei (la scorul de 5-3) şi s-a impus cu 7-5. În setul secund, sportiva noastră a servit pentru câştigarea partidei la 5-2, dar olandeza a revenit şi a egalat la 5.  Miki a câştigat până la urmă şi setul secund cu acelaşi scor, 7-5.

Buzărnescu a obţinut victoria într-o oră şi 43 de minute.

Mihaela Buzărnescu a obţinut a treia sa victorie în faţa olandezei, după două succese în 2017, în primul tur al calificărilor la Wimbledon, cu 2-6, 7-6 (9), 6-2, iar apoi cu 6-4, 6-1 în optimi la Versmold (Germania).

Sportiva noastră  şi-a asigurat un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va întâlni pe învingătoarea dintre Irina Begu şi americanca Serena Williams.

Simona Halep, numărul 3 mondial, nu participă anul acesta la Roland Garros, unde a câştigat primul turneu de Grand Slam din carieră în 2018, din cauza unei rupturi musculare suferite în timpul turneului de la Roma.