Simona Halep s-a calificat în turul secund la US Open, după un meci puternic cu Nicole Gibbs

Victorie muncită pentru Simona Halep în primul tur la US Open. Numărul 4 mondial a trecut în 3 seturi de Nicole Gibbs. În turul secund, adversara va fi tot o americancă: Taylor Townsend.

Încurajată din tribune de Nadia Comăneci, Halep a început cu un break partida cu Nicole Gibbs.

Numărul 4 mondial s-a distanţat la 3-1 şi, chiar dacă americanca a avut o tresărire de orgoliu şi a egalat la 3, Simona  a mai câştigat de două ori pe serviciul adversarei şi a închis setul la 6-3.

În actul secund, americanca de pe locul 135 mondial şi-a ridicat nivelul jocului.

Gibbs a condus cu 4-1 şi 5-3 şi putea încheia setul secund, dar Halep a salvat 6 mingi de set.

Până la urmă, americanca s-a impus cu 6-3 şi a trimis partida în decisiv.

Ultimul act a fost dominat de Halep. L-a început cu un break şi a condus cu 4-1, pentru a închide meciul cu 6-2.

Simona s-a calificat astfel în turul secund la US Open. Românca şi-a asigurat un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.