Simona Halep este în sferturi la Rogers Cup, după ce a câştigat două meciuri într-o zi

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Montreal. Numărul unu mondial a trecut în două seturi de învingătoarea Soranei Carstea, Venus Williams. În sferturi la Rogers Cup, Halep o va întâlni pe Caroline Garcia.

Simona Halep a trecut peste oboseala partidei de peste trei ore cu Pavlyucenkova şi a început perfect meciul cu Venus Williams.

Cu un break, numărul 1 mondial s-a distanţat la 2-0, apoi partida a  fost întreruptă din cauza ploii. Reluat după numai 15 minute, meciul a continuat cu acelaşi scenariu.

Incomodată de problemele de la genunchiul drept, americanca Venus Williams nu a făcut faţă jocului prestat de Simona Halep şi românca şi-a trecut repede în cont primul set cu 6-2.

Şi în actul secund, Halep s-a distanţat rapid. Cu două breakuri, constănţeanca Simona Halep a condus cu 3-0, pentru a închide partida tot cu un 6-2.

În sferturi la Montreal o aşteaptă confruntarea cu franţuzoaica Caroline Garcia.