Simona Halep, calificare în sferturile turneului de la Roma. În optimi, românca nu a lăsat nicio şansă ucrainencei Dayana Yastremska

Favorită principală a Turneului WTA de la Roma, Simona Halep a aces în sferturile de finală a competiţiei, după o victorie în două seturi, obţinută în optimi în faţa ucrainencei Dayana Yastremska.

Românca, aflată pe locul 2 WTA, a început ezitant primul set, Dayana Yastremska luând conducerea cu 3-0 datorită unui break reuşit în ghemul al doilea.

Simona Halep a revenit în meci, câştigând al patrulea ghem pe serviciul adversarei.şi a reuşit să ia conducerea cu un alt break, reuşit la scorul de 5-5.

Primul set s-a încheiat cu scorul de 7-5 în favoarea Simonei Halep, care a început în forţă actul secund, conducând, la rândul ei, cu 3-0.

Yastremska a revenit în meci datorită unui break şi a propriului serviciu câştigat, dar nu a reuşit să recupereze avantajul luat de Simona Halep, care a câştigat meciul cu scorul final de 7-5, 6-4.