Victorie a Simonei Halep la turneul WTA de la Roma. Românca a cucerit trofeul cu numărul 22 din carieră

Simona Halep şi-a mai trecut un trofeu WTA în palmares, reuşind să se impună în finala turneului de la Roma. Adversara româncei din ultimul act a abandonat la scorul de 1-0 la seturi pentru Simona Halep.

În primul set al finalei disputate împotriva cehoaicei Karolina Pliskova, Simona Halep, principala favorită a turneului şi numărul 2 WTA, nu a lăsat nicio şansă adversarei, impunându-se cu un sec 6-0.

Karolina Pliskova, numărul 4 WTA, a dat semne că are probleme cu o accidentare la pauza dintre seturi, dar a intrat pe teren pentru a continua partida.

Meciul s-a mai jucat până la scorul de 2-1 pentru româncă, moment în care cehoaica a abandonat partida.

Cu acest trofeu, al 22-lea din carieră, Simona Halep a reuşit o serie incredibilă de trei turnee consecutive câştigate - Dunai, Praga şi Roma.

Pentru Simona Halep urmează turneul de Mare Şlam de la Roland Garros unde, dacă se va impune, va reveni pe primul loc al clasamentului mondial.