SPORT

Sheriff Tiraspol a remizat acasă cu Partizani Tirana, scor 1-1

Campioana Moldovei la fotbal, Sheriff Tiraspol, s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Europa. După victoria cu 1-0 în tur, "viespile" au încheiat la egalitate, scor 1-1, manşa a doua jucată pe teren propriu cu Partizani Tirana, din Albania.

In meciul retur de la Tiraspol, "Viespile" s-au văzut conduse după aproape jumătate de oră de joc. Partizani a reuşit să marcheze în minutul 29 prin Asani, iar până la pauză tabela a rămas neschimbată. În partea secundă, Sheriff a luat cu asalt poarta albanezilor şi a reuşit să restabilească egalitatea, în minutul 63. Francezul Ousmane N'Diaye a marcat golul calificării, în urma unei faze fixe.

În următoarea rundă, Sheriff  va întâlni formaţia AIK Stockholm, din Suedia. Prima manşă este programată pe 8 august, la Tiraspol. Formaţia din stânga Nistrului este singura echipă din Republica Moldova care evoluează în Liga Europa, după ce Milsami, Speranţa şi Petrocub au fost eliminate din primul tur.