Semifinală thriller la Wimbledon, între Kevin Anderson şi John Isner, încheiată după şase ore şi 41 minute

Semifinala masculină de la Wimbledon dintre sud-africanul Kevin Anderson, 8 ATP, şi americanul John Isner, 10 ATP, a durat peste şase ore şi s-a încheiat cu victoria americanului, la scorul de 26-24 în decisiv. Cel mai lung meci de tenis din istorie a avut loc tot la Wimbledon, în 2010 şi l-a avut ca protagonist chiar pe John Isner.

Kevin Anderson s-a impus în prima semifinală  după şase ore şi 41 de minute, scor 7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24. După acest meci  urmează cealaltă semifinală, aşteptată de toată lumea, dintre Nadal şi Djokovic.

Cel mai lung meci de tenis din istorie s-a jucat în 2010, între americanul John Isner, atunci 25 de ani şi cap de serie numărul 23, si  francezul Nicolas Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, în turul întâi al turneului de la Wimbledon:  s-a încheiat după 11 ore şi 5 minute, scor 70-68 în decisiv, cu victoria americanului.

Meciul s-a jucat pe durata a trei zile:  a început marţea, a fost întrerupt  după patru seturi, din cauza întunericului si a fost reluat miercuri, când s-a oprit din nou, la scorul de 59-59 în decisiv, tot din cauza intunericului. A continuat joi, când s-a şi încheiat.

Recordul anterior acestui meci data din 2004, de la  Roland Garros, o partidă  dintre francezii Fabrice Santoro si Arnaud Clement. Santoro l-a învins atunci pe compatriotul său cu  6–4, 6–3, 6–7(5), 3–6, 16–14, în "doar" şase ore şi 33 de minute.