Rusia se califică în sferturile de finală ale CM 2018 după loviturile de departajare

Rusia s-a calificat în faza următoare a Campionatului Mondial de fotbal pe care îl găzduieşte. Elevii lui Stanislav Cercesov s-au impus după loviturile de departajare, scor 5-3.

Spaniulii au ratat două din cele cinci lovituri de departajare. După cele 90 de minute de joc care s-au încheiat la egalitate 1:1. Spaniolii au deschis scorul în minutul 12. Rusia a egalat din penalty.

Spania a câştigat grupa B, după două egaluri (3-3 cu Spania şi 2-2 cu Maroc) şi o victorie în faţa Iranului, cu 1-0. Rusia a terminat grupa A pe locul 2, după ce a câştigat la scor cu Arabia Saudită (5-0) şi apoi a învins Egiptul cu 3-1. A pierdut categoric în faţa Uruguayului cu 3-0.