România, înfrângere categorică în faţa Japoniei, la Campionatul Mondial de handbal, 20-37

Naţionala de handbal feminin a României a pierdut ultimul meci din Main Round, de la Campionatul Mondial, 20-37 în faţa Japoniei. La pauză, niponele conduceau cu 10 goluri, 18-8.

România a înregistrat una dintrele cele mai ruşinoase înfrângeri din istoria recentă. Formaţia pregătită de Tomas Ryde nu a găsit soluţia perfectă de joc nici în ultimul duel din Main Round, în faţa ţării gazdă. Niponele au condus pe durata întregului meci, iar după 30 de minute diferenţa era de 10 goluri.

În partea secundă, adversarele au tras şi mai bine. Cu o apărare organizată şi cu un atac în viteză, diferenţa a crescut odată cu trecerea minutelor. La final, scorul a fost 37-20.

Astfel, România a încheiat pe ultimul loc, 6, Grupa 2 din Main Round. A înregistrat trei eşecuri; pe lângă cel cu Japonia, naţionala româniei a mai pierdut cu Rusia (18-27) şi cu Suedia (22-34).