România a pierdut în faţa Rusiei, scor 18-27, la Campionatul Mondial de Handbal Feminin

România a pierdut, duminică, în faţa Rusiei, scor 18-27, la Campionatul Mondial de handbal feminin desfăşurat în Japonia.

În prima repriză, tricolorele au reuşit să revină spectaculos de la scorul de 4-9, terminând prima jumătate a partidei la scorul de 10-10. În cea de-a doua repriză, rusoaicele au dominat complet jocul, impunându-se cu 17-8.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Cristina Neagu. De partea cealaltă s-au remarcat Bobrovnikova şi Vyakhireva.

Vladena Bobrovnikova a fost declarată jucătoarea partidei.

Rusia este favorita Campionatului Mondial din Japonia. Aceasta are nu mai puţin de 11 meciuri câştigate consecutiv, ultima oară fiind înfrântă de Olanda.