SPORT

Radu Albot se califică în turul 3 la Australian Open. În manşa a doua, tenismenul basarabean a trecut de favoritul gazdelor, Christopher O'Connell

post-img

Tenismenul basarabean Radu Albot a reuşit calificarea în turul trei la primul turneu de Mare Şlam al anului, Australian Open. În manşa secundă a competiţiei, Radu Albot l-a învins în minimum de seturi pe australianul Christopher O'Connell.

Albot a avut un prim set perfect, în care a reuşit două breakuri care i-au adus victoria cu 6-2.

Actul secund a fost unul echilibrat, cei doi sportivi mergând cap la cap până la scorul de 5-5. A fost momentul în care Radu Albot, numărul 85 ATP, a reuşi breakul decisiv, care i-a adus succesul cu 7-5 în set.

Setul al treilea a fost şi ultimul al partidei.  Radu Albot a câştigat primul game pe serviciul adversarului, dar Christopher O'Connell, sportiv aflat pe locul 121 ATP, a recuperat în gameul următor.

S-a jucat de la egal la egal până în tie-break, acolo unde Radu Albot a reuşit punctul decisiv care i-a adus victoria finală cu scorul de 6-2, 7-5, 7-6.

Adversarul lui Radu Albot din turul trei va fi norvegianul Casper Ruud, jucător aflat pe locul 28 ATP.