SPORT

Radu Albot a ajuns în sferturile de finală la Campionatul de Tenis din Bulgaria

post-img

Jucătorul de tenis Radu Albot a ajuns în sferturile de finală la Campionatul de tenis din Bulgaria. În 1/8 de finală, Radu Albot l-a învins pe canadianul Denis Shapovalov.

Victoria lui Radu Albot a devenit o senzaţie a turneului, întrucât el ocupă locul 93 în clasamentul ATP, iar Shapovalov este pe locul 12, scrie Infotag. Tenismanul a câştigat cu un scor de 2:0 (6-2, 6-4). Anterior, în 1/16 de finală, Radu Albot l-a învins pe japonezul Yuichi Sugita (locul 100 în clasamentul ATP) cu un scor de 2:0 (6-4, 6-1).

În plus, Radu Albot şi australianul Artem Sitak i-au învins pe spaniolul David Vega Hernandez şi australianul Alex de Minaur la dublu cu un scor de 2:1 (3-6, 7(7) - 6(4), 11-9). Astăzi vor juca în sferturile de finală cu duetul britanic Jamie Marey şi Neil Skupski.

Turneul de la Sofia face parte din categoria АТР 250. Acesta se desfăşoară în săli închise. Fondul de premiere este de peste 325 de mii de euro.