Preliminariile Campionatului European U21. Naţionala de tineret a Republicii Moldova a fost spulberată de Germania

Selecţionata de tineret a Moldovei a cedat cu 0-5 în faţa Germaniei, în preliminariile pentru Campionatului European din 2021. Nemţii au marcat de trei ori în prima repriză, transmite IPN.

Atacantul lui Anderlecht, Lukas Nmecha a înscris primele două goluri, în minutele 19 şi 25-penalty. Salih Ozcan a stabilit scorul pauzei în minutul 42. Nou-intraţii Jonathan Burkardt şi Dominik Kother au marcat şi ei, iar Germania s-a impus cu 5-0.

Selecţionerul Alexandru Guzun a folosit următorii jucători: Straistari, Chiperi, Gaiu (Borş 90+2), Furtună, Dros, Belousov (Iosipoi 26), Gulceac (Mamaliga 66), Stînă (Chelari 90+2), Revenco, Ţurcan, Cojocaru (Cleşcenco 46).

„Băieţii trebuie susţinuţi pentru că urmează meciul de marţi cu Belgia. Nu am ce să le reproşez”, a declarat antrenorul naţionalei Republicii Moldova, Alexandru Guzun.

În următoarea partidă, Republica Moldova va întâlni Belgia, pe 13 octombrie, la Tiraspol, de la ora 17:00.