Petrocub Hânceşti a debutat cu o remiză în Europa League

Petrocub Hânceşti a debutat cu o remiză în cupele europene. Formaţia antrenată de Lilian Popescu a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu croaţii de la Osijek, din cadrul primului tur preliminar al Ligii Europa.

Oaspeţii au deschis scorul pe stadionul Zimbru în minutul 51, prin Mirko Maric. Petrocub a egalat peste un sfert de oră prin atacantul Vladimir Ambros, care a devenit autorul primului gol al Petrocubului în cupele europene.

„Cred că se putea şi mai bine. S-a văzut lipsa de experienţă în aşa meciuri tari. Emoţiile ne-a luat pe dinainte, mai ales în prima repriză”, a declarat la conferinţa de presă antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu. Meciul retur se va disputa pe 19 iulie la Osijek.

La Orhei, Milsami a cedat în faţa lui Slovan Bratislava, cu 2-4. La pauză, Milsami a fost condusă cu 0-3. Golurile echipei antrenate de Veaceslav Rusnac au fost marcate de Igor Bugaiov şi Romeo Surdu.

Zaria Bălţi a fost învinsă în Polonia de Gornik, cu 0-1.