SPORT

Ocupanta locului patru în campionatul naţional de fotbal, desemnată în ultima etapă

post-img

Echipa clasată pe locul patru în campionatul naţional de fotbal, ediţia 2018, va fi stabilită doar în ultima etapă.

În ultima etapă a turneului vor fi desemnate şi echipele situate pe locurile doi şi trei, precum şi formaţia care va retrograda. Această situaţie s-a creat în urma rezultatelor surprinzătoare înregistrate sâmbătă, în penultima rundă a competiţiei.

Astfel, Zimbru Chişinău a învins cu scorul 1-0 campioana ediţiei curente, Sheriff Tiraspol. Speranţa Nisporeni a întrecut-o cu acelaşi scor 1-0 pe ocupanta locului doi, Milsami Orhei. Dinamo-Auto Tiraspol a câştigat cu 1-0 meciul disputat cu Petrocub Hânceşti, clasată pe locul trei. Într-o altă partidă din cadrul etapei de sţmbătă Zaria Bălţi – Sfântul Gheorghe Suruceni a fost consemnată egalitate (1-1).

„Am dominat pe tot parcursul meciului şi am învins pe merit. Ne lipseşte un singur punct pentru a încheia campionatul pe locul patru. În ultimul partidă ne vom lupta, ca şi astăzi, cu aceeaşi ardoare pentru a învinge”, a declarat la conferinţa de presă antrenorul echipei Speranţa, Cristian Efros. „A fost foarte greu. Jucătorii merită toată lauda. Mai avem un meci şi vom vedea unde vom juca. Sunt lucruri care nu depind de noi”, a spus antrenorul formaţiei Zimbru, Sorin Colceag.

Clasamentul se prezintă astfel: Sheriff (60 de puncte), Milsami (45 p.), Petrocub (45 p.), Speranţa (35 p.), Zimbru (33 p.), Sfântul Gheorghe (26 p.), Dinamo-Auto (25 p.), Zaria (22 p.).

În ultima etapă, programată pentru 24 noiembrie, se vor întâlni următoarele perechi: Sfântul Gheorghe – Speranţa, Petrocub – Zimbru, Milsami – Dinamo-Auto, Zaria – Sheriff.

Ocupanta locului patru obţine dreptul să evolueze în Liga Europa anul viitor, ca şi echipele clasate pe locurile doi şi trei. Campioana va concura în Liga Campionilor, transmite Moldpres.