O nouă medalie pentru sportivii din Republica Moldova la Campionatul European de Haltere U23 din Finlanda

O nouă medalie pentru sportivii din Republica Moldova la Campionatul European de Haltere, din Finlanda, rezervat sportivilor de până la 23 de ani. Daniel Lungu a cucerit bronzul, în limitele categoriei de greutate de până la 61 de kilograme.

La smuls, Daniel Lungu s-a clasat pe locul doi, după ce a ridicat 123 de kilograme, iar la aruncat a fost al patrulea cu 135 de kilograme. Cu un total de 258 de kilograme, sportivul de 22 de ani s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general.

Tot astăzi, la turneul din Finlanda, Ecaterina Câlcic s-a clasat pe locul 5 în categoria de greutate de până la 71 de kilograme, iar Tatiana Ciobanu a ocupat locul 7.