Naţionala Republicii Moldova a pierdut la limită partida cu echipa din Coasta de Fildeş

Selecţionata de fotbal a Republicii Moldova a suferit a treia înfrângere a anului, dar a reuşit să marcheze primul gol. Tricolorii au cedat cu 1-2, la Beauvais, în partida cu fosta campioană a Africii, Coasta de Fildeş, care a avut două goluri avantaj încă până la pauză.

Golgheterul campionatului Elveţiei, Roger Assale, a deschis scorul în minutul 29, după o gafă a fundaşului Veaceslav Posmac, iar atacantul Nicolas Pepe a majorat diferenţa. După pauză, tricolorii au reuşit să marcheze în minutul 59, prin Artur Ioniţă. Mijocaşul lui Cagliari putea să aducă egalarea, dar şutul său din afara careului a trecut puţin pe lângă poartă, scrie IPN.

„Am pretenţii faţă de unii fotbalişti în prima repriză. Nu ivorienii au marcat, noi ne-am înscris aceste goluri. Bine că echipa a arătat caracter în repriza a doua. S-a văzut că ceva, ceva ne reuşea”, a declarat la conferinţa de presă selecţionerul Alexandru Spiridon.