Naţionala de fotbal a Republicii Moldova pierde primul amical al verii

Naţionala de fotbal a Republicii Moldova a cedat cu 0-2 partida amicală disputată împotriva selecţionatei Turciei, echipă calificată la Campionatul European care va debuta pe 11 iunie.

Golurile victoriei Turciei au venit în repriza secundă şi au fost marcate de Burak Yilmaz în minutul 58 şi de Cengiz Under în minutul 77.

Roberto Bordin, selecţionerul italian al Republicii Moldova, a început partida cu următorul 11: Celeadnin, Arhirii, Potîrniche, Posmac, Anton, Damaşcan, Spătaru, Jardan, Antoniuc, Platica, Raţă.

Partida s-a disputat pe Benteler Arena din Paderborn şi a fost condusă de o hrigadă de arbitri din Germania.

Următorul meci al selecţionatei Republicii Moldovei se va disputa dumică, 6 iunie, pe stadionul Zimbru din Chişinău, acolo unde tricolorii vor juca împotriva Azerbaidjanului. Meciul va avea loc cu spectatori.

Turcia este calificată la turneul final al Campionatului European din acest an. Naţionala pregătită de Şenol Güneş va evolua într-o grupă cu Italia, Ţara Galilor şi Elveţia, iar meciul cu Republica Moldova a fost ultimul pentru echipa turcă înaintea europenelor.