Naţionala de fotbal a Republicii Moldova a cedat greu pe terenul campionilor mondiali

Echipa naţională de fotbal a Republicii Moldova s-a deplasat la Paris, acolo unde a întâlnit naţionala Franţei, campioană mondială en-titre, într-un meci din grupa H a preliminariilor Campionatului European din 2020.

În ciuda tuturor pronosticurilor, tricolorii noştri au deschis scorul încă din minutul 9, atunci când Vadim Raţă l-a păcălit pe Langlet şi a trimis în poartă din careul de 16 metri.

Gazdele au egalat în minutul 35, atunci când arbitrul întâlnirii a validat golul marcat de Giroud, deşi portarul moldovean Koşelev fusese busculat în suprafaţa lui de protecţie.

Rezultatul final de 2-1 pentru Franţa a fost stabilit în minutul 78, când acelaşi Giroud a transformat o lovitură de la 11 metri.

Naţionala Republicii Moldova a intrat pe teren cu următorul 11: .Koşelev, Armaş, Plătică, Posmac, Ioniţă, Carp, Cociuc, Gânsari, Crăciun, Jardan, Raţă.

În următoarea partidă a grupei H, tricolorii vor întâlni duminică, 17 noiembrie, pe teren propriu, naţionala Islandei.