SPORT

Luptătorul Victor Ciobanu a încheiat la un pas de podium evoluţia de la Jocurile Olimpice

post-img

Victor Ciobanu a încheiat evoluţia la competiţia de lupte greco-romane, categoria 60 de kilograme, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În lupta care a putut fi urmărită în transmisiune directă la TVR MOLDOVA, sportivul basarabean a cedat în finala pentru medalia de bronz în faţa rusului Serghey Emelin, scor 1-12.

Rusul a reuşit un procedeu apreciat cu 4 puncte de către arbitri chiar din prima repriză. Victor Ciobanu a reuşit un procedeu tehnic de un punct, scorul la pauză fiind de 4-1 pentru Serghey Emelin.

Partea secundă a fost complet la discreţia luptătorului rus, care, în final, s-a impus cu 12-1.

Pentru a ajunge să lupte pentru bronzul olimpic, Victor Ciobanu a reuşit victorii clare în faţa vicecampionului european, turcul Kerem Kamal, scor 8-0 şi Zholaman Sharshenbekov din Kîrghizstan, scor 9-0 şi, în semifinale,  a pierdut cu 0-11 în faţa cubanezului Luis A.lberto Orta Sanchez.