SPORT

Judocanul Petru Pelivan din R. Molodva a cucerit argintul la Cupa Europei printre juniori

post-img

Judocanul Petru Pelivan a cucerit argintul la Cupa Europei printre juniori. Competiţia s-a desfăşurat în perioada 18-24 martie, la Atena, Grecia.

În limitele categoriei de greutate 73 kg, el a obţinut patru victorii, cu Omer Miyara (Israel), Kacper Kaczor (Polonia), Adam Bydzovsky (Cehia) şi Ido Levin (Israel). Pelivan a cedat doar în finală în faţa bielorusului Yahor Trukhan, scrie Olympic.md.

La 66 kg, Adil Osmanov s-a clasat pe locul 5, iar la 90 kg Grigore Taban a ocupat locul 7.

Datorită rezultatelor înregistrate de sportivii nostri, R.Moldova ocupa pozitia a 8-a din cele 19 ţări participante, se anunţă într-un comunicat de presă al Federaţiei de Judo din Republica Moldova.