SPORT

Judocanul Denis Vieru s-a clasat pe locul 5 la Europenele U-23

post-img

Judocanul moldovean Denis Vieru a ratat podiumul la Europenele de tineret, însă s-a clasat pe locul 5, transmite IPN.

La Podgorica el a debutat cu victorie în limitele categoriei de greutate 66 de kg, reuşind să treacă de albanezul Indrit Cullhaj. Apoi, i-a cedat viitorului finalist, rusul Aleksandr Kulikovskikh.

Ajuns în recalificări, sportivul de 21 de ani a dispus de bosniacul Petar Zadro, dar în meciul pentru medalia de bronz a fost învins de un alt reprezentant al Rusiei, Alim Balkarov.

La 60 kg, Mihail Doncilă a fost eliminat după prima luptă de azerul Elbrus Zamanov. Din lot mai fac parte Norin Tatarescu, Cornel Andrieş (ambii, 73 kg), Dorin Goţonoagă, Nicon Zaboroşciuc (ambii, 81 kg) şi Iurie Mocanu (90 kg).