Gimnasta Larisa Iordache a obţinut medalia de aur la individual compus, la Universiada de la Taipei

Larisa Iordache a câştigat titlul mondial universitar la Taipei. A păstrat surprize însă şi pentru Campionatul Mondial de la Montreal. Larisa luptă miercuri pentru alte trei medalii în finalele pe aparate. Reuşita Larisei e prima pentru români la Universiadă.

Să nu renunţi niciodată - e cea mai importantă lecţie pe care a învăţat-o Larisa Iordache în gimnastică. După accidentări şi la un an de la ultimul concurs complet de patru aparate, Larisa şi-a recâştigat proba care îi place cel mai mult.

La Taipei a arătat că e o gimnastă completă. A primit 14.400 la sărituri, a arătat ca paralelele nu sunt călcâiul lui Ahile pentru ea, 14.300, iar la bârnă, chiar cu ratare, a obţinut 14.000.

Supărarea s-a transformat în moral la sol şi exerciţiul său, cu o nouă coregrafie, a primit 14.050. Totalul nu a putut fi ajuns de japoneza Teramoto sau de canadianca Black.

Bucuria a împărţit-o cu antrenorii, soţii Moldovan.

Cu aurul la gât şi cu un moral excelent, Larisa luptă miercuri în finale pe aparate pentru medalii la paralele, bârnă şi sol.