FOTO. Sportivii din Moldova au obţinut medalii de aur, argint şi bronz la Campionatul European de Karate

Sportivii din Republica Moldova au obţinut medalii de aur, argint şi bronz la Campionatul European de Karate Shotokan, ediţia a şaptea, care s-a desfăşurat în perioada 05-07 mai 2017, în Serbia. Aceştia au urcat pe podium după ce au obţinut două medalii de aur, trei medalii de argint şi două medalii de bronz.

Aurul a fost câştigat de Vitalie Spânu şi Dorin Avxentiev, argintul de Vasile Dovzii, Saveli Zgherea şi Alexandru Rusev, iar bronzul de către Dumitru Gazea şi Xenia Cazanî.

De asemenea, în oraşul Subotica, Serbia, a avut loc cea de-a şaptea ediţie a Cupei Europene „Kohai European Cup”, unde sportivii moldoveni au câştigat două medalii de argint.

Datorită prestaţiei sportivilor din Republica Moldova, ţara noastră a ocupat locul şase în clasamentul general pe naţiuni.