Fără victorie în preliminarii. Moldova a remizat cu Georgia pe teren propriu, scor 2-2

Naţionala Moldovei a încheiat duelul cu Georgia, din preliminariile Campionatului Mondial 2018 din Rusia, cu o remiză de 2-2. Partida disputată pe teren propriu, la stadionul Zimbru, este a patra încheiată la egalitate între cele două naţionale.

Tricolorii au dominat mai mult de jumătate din meci, în pauză conducând cu 2-0. Radu Gânsari a deschis scorul în minutul 15, marcând în favoarea tricolorilor. Alexandru Dedov a dublat scorul în favoarea Moldovei cu 10 minute înainte de pauză. Astfel prima repriză s-a încheiat cu 2-0 în favoarea elevilor lui Igor Dobrovolschi.

Deşi gazda a dominat marea parte a partidei, în doar 5 minute, georgienii au egalat scorul prin Giorgi Merebashvili şi Valeri Kazaishvili în minutul 70.

Astfel, naţionala Moldovei rămâne codaşa grupei D, cu doar două puncte la activ după şase meciuri, primul fiind obţinut de asemenea cu Georgia, în noiembrie anul trecut la Tbilisi.

Moldova va susţine următorul meci cu Serbia în deplasare pe 2 septembrie.