Doi luptători din Republica Moldova au obţinut medalii la Europenele de cadeţi

Doi luptători din Republica Moldova de stil liber: Stanislav Novac (60 kg) şi Vasile Marcu (45 kg) au devenit câştigători ai Campionatului European de cadeţi, care se desfăşoară la Skopje (Macedonia).

Stanislav Novac a obţinut medalia de argint. El i-a învins pe Gerhardt Pohl (Slovacia, 10-0), Simon Monz (Germania, 12-1), Balint Balasz (Ungaria, 10-0), calificându-se în finală, unde i-a cedat lui Hamza Alaca (Turcia, 2-12). Tânărul este elev al Liceului Internat Republican cu Profil Sportiv şi este pregătit de antrenorii  Anatol Zacon şi Serghei Kim.

Vasile Marcu a câştigat medalia de bronz. În meciul pentru această distincţie el l-a învins pe Stanislav Monzok (Belarus) cu scorul 10-4. Vasile Marcu este din Basarabeasca, fiind elev al Liceului municipal sportiv din Chişinău şi se antrenează sub îndrumarea lui Iurie Gurin.

La campionat au mai participat Alin Ciorici (48 kg), Demian Liutcanov (51 kg), Dănilă Godoroba (55 kg), Veniamin Borzin (65 kg), Dan Muntean (71 kg), Grigore Teleman (80 kg) şi Daniel Pirţachi (categoria grea).

În cadrul comptetiţiei urmează să se desfăşoare turneele de lupte greco-romane şi feminine, scrie MOLDPRES.