Campionatele Europene de Gimnastică Petrom. Aur pentru Marian Drăgulescu la sol

Marian Drăgulescu a câştigat, astăzi, medalia de aur în concursul la sol din cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică Artistică. Este prima medalie a României în cadrul competiţiei care se desfăşoară la Cluj-Napoca.

Cel mai titrat gimnast român al tuturor timpurilor, Marian Drăgulescu, şi-a reconfirmat valoarea şi a câştigat proba la sol. A fost prima medalie din cariera marelui gimnast câştigată în faţa propriilor fani la o compeţie de talie internaţională. Este a 30-a medalie din cariera gimnastului de 36 de ani. El are în palmares 10 medalii de aur la Campionatele Europene, dintre care patru de aur sunt la sol.

Multiplul campion mondial şi european a fost notat de arbitri cu 14,500 puncte în urma exerciţiului său.

Medalia de argint a revenit gimnastului Dmitri Lankin din Rusia (14,466 puncte), în timp ce bronzul a fost obţinut de Alexandr Şatilov (14,400 puncte).

Marian Drăgulescu va evolua şi în finala de la sărituri, care are loc duminică.