Baschet: România a reuşit a treia sa victorie la Campionatul European Under-20

Selecţionata României a învins formaţia Ucrainei cu scorul de 63-56 (10-18, 19-13, 19-9, 15-16), luni, în Arena Antonio Alexe, în Grupa A a Campionatului European de baschet feminin Under-20, Divizia B, de la Oradea.

Tricolorele au obţinut a treia victorie la rând, după cele cu Grecia (65-47) şi Marea Britanie (76-61).

Oaspetele au început mai bine şi după zece minute conduceau cu 18-10. Au urmat două sferturi foarte bune ale echipei noastre, care conduceau cu 48-40 cu zece minute înainte de final. Ucraina s-a apropiat la două puncte (52-50) când mai erau două minute şi 42 de secunde de joc, dar România a reuşit să mărească din nou ecartul, la 56-50, apoi 58-51, câştigând cu 64-56.

Pentru România au jucat Maria Ferariu 12 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, Anamaria Vîrjoghe 12 p, 3 rec, 1 pd, Alina Podar 11 p, 4 rec, 4 pd, Ecaterina Armanu 9 p, 4 rec, 1 pd, Carla Popescu 6 p, 4 rec, 5 pd, Irina Părău 6 p, 11 rec, Nora Demeter 3 p, 5 rec, Nicolett Orban 4 p.

Kristina Karp, 21 p, 8 rec, 2 pd, a fost cea mai bună de la învinse.

În alte meciuri, Marea Britanie a învins Lituania cu 65-54, iar Israelul a dispus de Grecia cu cu 71-67.

În clasament, România ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Lituania, 5 puncte, Israel, 5 puncte, Ucraina, 4 puncte, Marea Britanie, 4 puncte, Grecia, 3 puncte. Primele două clasate se califică în semifinale.

Miercuri se vor juca partidele Marea Britanie - Ucraina, Grecia - Lituania şi România