Anastasia Nichita este prima luptătoare care obţine biletul pentru Jocurile Olimpice de la Tokio

Performanţă istorică pentru luptătoarea Anastasia Nichita. Sportiva din Republica Moldova a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokio după ce s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Mondial. La revenirea în ţară, Nichita şi antrenorul ei Tudor Cîrlan au fost întâmpinaţi cu aplauze şi flori.

Datorită prestaţiei din Kazakhstan, Anastasia Nichita devine prima luptătoare din lotul naţional de lupte al Republicii Moldova care obţine calificarea la Olimpiada din 2020.

Luptătoarea moldoveancă în vârstă de doar 20 de ani s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Mondial de la Nursultan, după ce a fost la doar un pas de medalia de bronz.

Acum, gândurile Anastasiei sunt doar la Jocurile Olimpice de la Tokio din 2020, unde speră să urce pe podium.

La un pas de a obţine biletul la Olimpiadă au fost şi luptătorii de stil greco-roman Victor Ciobanu şi Daniel Cataraga.

Alături de Anastasia Nichita, s-au mai calificat la olimpiadă şi atletele Lilia Fisikovici, Dimitriana Surdu, Zalina Petrivskaia, arcaşa Alexandra Mârca şi înotătoarea Tatiana Salcuţan.