Alexandru Solovei, campion european la lupte greco-romane

Luptătorul de stil greco-roman, Alexandru Solovei, a devenit campion European la cadeţi. Sportivul de 17 ani l-a învins în finală pe reprezentantul Turciei. La Europenele organizate în Bulgaria, luptătorii din Republica Moldova au cucerit patru medalii.

Alexandru Solovei a cucerit medalia de aur la categoria de până la 71 de kilograme. El a obţinut în total 4 victorii în faţa sportivilor din Belgia, Ungaria şi Armenia, iar în finală l-a învins pe turcul Alperen Berber. Este prima medalie de aur la un Campionat European pentru sportivul basarabean, care în 2019 a devenit vicecampion european la copii. La turneul din Bulgaria, Mihai Guţu a cucerit medalia de argint în limitele categoriei de 80 de kilograme, iar Maxim Sarmanov a luat bronzul la 48 de kilograme. De asemenea, o medalie de argint a fost cucerită şi de luptătorul de stil liber Laurenţiu Marcu, care a evoluat în limitele categoriei de 65 de kilograme.