Romania La Zi

VIDEO. Tibi Uşeriu a încheiat cursa de la Cercul Polar "Am crezut că le-am văzut pe toate. Emoţional m-a făcut praf"

post-img

Tibi Uşeriu a încheiat, joi, pe locul doi cursa de la Cercul Polar. Câştigătorul maratonului Yukon Arctic Ultra 2020 este elveţianul Fabian Imfeld.

Cei doi au fost singurii care au trecut linia de sosire, după ce ceilalţi 21 concurenţi înscrişi în cursa de 300 de mile au abandonat.

Tibi Uşeriu a trecut linia de sosire joi, în jurul orei 21.00, ora României.

Tibi a străbătut cei 482 de kilometri ai cursei în şase zile, 23 de ore şi puţin peste 13 minute.

Tibi are un vis frumos, acela că într-o bună zi vom putea alerga pe Via Transilvanica.

S-a dus acolo ca să-şi facă visul cunoscut. A şi făcut o filmare în timpul concursului.

Despre cursă, Uşeriu spune că nu se compară cu nimic: „Am crezut că le-am văzut pe toate, dar nu, aici a fost o experienţă .... nu se compară cu nimica. Am două degerături, dar mici. Mi-au făcut check-ul, la inimă, la tot, sunt bine, pot să mă duc înapoi la Whitehourse”.

Tiberiu Uşeriu a fost la cea de-a doua participare la Yukon Arctic Ultra. Anul trecut, bistriţeanul a mers aproximativ 100 de kilometri în 24 de ore la temperaturi de -38 de grade Celsius, iar la a doua oprire, medicii care i-au făcut controlul de rutină l-au anunţat că trebuie să se retragă. A fost transportat cu elicopterul la spitalul din Whitehorse, Canada, pentru îngrijiri de specialitate, pentru că avea degerături.

Yukon Arctic Ultra 2020 se desfăşoară în perioada 30 ianuarie – 7 februarie.