PROGRAM 13 septembrie 2021 -19 septembrie 2021

Ora luni 13 septembrie 2021
07:00 Matinalii

(I)

-reconfigurare de perspective în România, posibilități de studiere-Prin Skype: VICTORIA URSU nutriționist, stabilită cu familia în Târgu Mureș, România

-realități și mituri despre alimentația zilnică-IRINA ANIRI nutriționist

-ateliere de creație pe străzile din Chișinău-OTILIA DRĂGUȚAN organizator eveniment

Invitați speciali:

-GALINA GHERMAN interpretă de muzică ușoară

-ION PALADI interpret muzică populară

-CAROLINA GORUN interpretă de muzică ușoară

STUDIOURILE TERITORIALE: LUISA TÎRCĂ corespondent TVR TIMIȘOARA

TEMA: țara morilor de apă

TEREN: ANIȘOARA CREȚU reporter

TEMA: campania naţională de colectare a deşeurilor electronice

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

Redifuzare

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

08:55 Printre cuvinte

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

Redactor: Lăcrămioara Stan

Redifuzare

10:00 Obiectiv comun (R)

Prezentator: Dana Ciobanu
Producător: Marina Afanas

10:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

11:00 CONEXIUNI (R)

Realizator: Iulian Fruntaşu

Producator Vali Iorga

12:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Europa 360° este probabil primul program din România care pune cetățeanul european în centru și explorează diversitatea Europei pornind de la viața de zi cu zi a omului simplu. "Europa 360°" este un magazin de actualitate europeană realizat de TVR Timisoara în coproducție cu televiziunile publice regionale FR3 (Franța), RTBF (Belgia), RAI News (Italia), TVP Rezsow (Polonia), TVSlo Maribor (Slovenia), HRT (Croația), BNT (Bulgaria), MTVA (Ungaria) și TG4 (Irlanda) în cadrul unui proiect Circom Regional finanțat de Parlamentul European.

Europa 360° contine reportaje realizate local de stațiile partenere, în limbile respective și subtitrate în limba română, grupate pe teme de interes comun european, care sunt identificate prin coordonare editorială permanentă.

Producător: Dan Raţiu

Redifuzare

12:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

Redifuzare

12:55 Ambasadorii succesului

Actor SUA

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Transmisiune directă

13:30 #Creativ

Realizator: Claudia Spatarescu

Producator: Anamaria Plescan

14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:55 Vorbeşte corect!

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

Redifuzare

15:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

Redifuzare

15:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

Redifuzare

16:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Carabus 74. Intalnirea de sambata seara 2

Vara amintirilor readuce în atenţia publicului marile valori din Arhiva de Aur a divertismentului creat de prima televiziune din viaţa românilor. Un program de varietăţi, muzică uşoară şi umor, susţinut cu măiestrie de cântăreţi şi actori consacraţi, care au încântat ani la rând generaţii de telespectatori.

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

Redifuzare

17:00 Obiectiv comun

În ediția curentă suntem pe actualitatea COVID-19. Abordarea pe care ne-o propunem astăzi vizează formele agresive provocate de Delta, tabloul clinic al acestora, creșterea incidenţei în rândul copiilor şi persoanelor tinere dar şi eforturile continue de intensificare a campaniei de vaccinare în zonele rurale (acolo se atestă cea mai mică rată).

Vorbim şi despre perspectiva restricțiilor şi metodele de tratament actualizate în Protocolului Clinic Național Provizoriu.

INVITAŢI STUDIO:
INGA PASECINIC-specialist în sănătate publică, președinte al Centrului Strategii și Politici de Sănătate

ADRIAN BELÎI-fostul șef al secției de terapie intensivă a Spitalului de Medicină Urgență din Chișinău, deputat Parlamentul RM, membru comisia parlamentară protecție socială, sănătate și familie

INTERVENȚII ONLINE

Reprezentant Ministerul Sănătăţii (la ora 13 ne confirma persoana delegată)

ADRIAN PANĂ-specialist în sănătate publică România

Producător si moderator: Elena Guțu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

19:00 Punctul pe AZi

Astazi la emisiune vine ministrul Economiei, Sergiu Gaibu. Vom discuta despre situatia economica, preturile in crestere la carburanti, masurile care afecteza sectorul HORECA etc...

Moderator: Ileana Pirgaru

Producători: Zina Cerchez Signeanu

Transmisiune directă

19:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Câştigă România!

Prezintă: Virgil Ianţu

Regia artistică: Larry Maronesse
Producător: Diana Pascal

O producţie TVR2 şi Zucchero Media

Redifuzare

21:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor: Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

22:00 Sinteza Ştirilor zilei-TVR Moldova

Sinteza știrilor zilei este un program de știri care, așa cum ii spune și numele, este o scurta sinteza a zilei care se încheie.

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari

Redactor: Gabriela Mocanu

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

22:10* POFTICIOŞI, LA CRATIŢĂ!

(Péché gourmand-Franţa, 2013-2014, 33 eps.)

Producător: Eric Vigneron

Anne Alassane împreună cu un invitat găteşte din ingredientele propuse de acesta diverse mâncăruri după care-ţi lasă gura apă !

(Ep. 28): Fondue din brânză albastră şi ardei umpluţi cu brânză de capră

Redactor: Gabriela Onea

(Ep. 29): Tort de morcovi, pere cu vin roşu şi cepe confiate

Redactor: Mirela Străinu

23:00 Dosar România

Producător: Răzvan Butaru

Redifuzari

00:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

01:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

01:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

02:00 Vreau să fiu sănătos!

Moderator: Sonja Argint-Ionescu

Vertijul

Invitata-conf. dr. Carmen Orban-Tehnologie medicala de ultima ora

Dezumidificatoarele si umidificatoarele

Invitat-dr. Marinela Ivanescu-Cum crestem imunitatea

Tratament impotriva scoliozei

Problemele cardiace la copii

Invitata-Ileana Stanculeasa-doctor in teologie-consilier spiritual

Tips&Tricks cu Sonia

Sport

A colaborat Alina Laura Anghel

Regia artistică: Luminiţa Iordănescu

Producător: Beatrice Cioba

03:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

03:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

03:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

04:00 Obiectiv comun (R)

Producător si moderator: Elena Guțu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora marţi 14 septembrie 2021
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Ileana Pirgaru

Producători: Zina Cerchez Signeanu

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

-program de finanțare a femeilor care vor să se lanseze în afaceri-EUGENIA SÎLI manager Program Femei în Afaceri, ODIMM

-proiectul muzical de incluziune socială ,,Lala play”-ANDRIANO MARIAN dirijor Moldovan National Youth Orchestra

-tradițiile, codul genetic al neamului. Festivalul Cultural al Românilor de Pretutindeni-VIORICA MORARU organizator și ELENA EȚCU designer

Invitați speciali:

-OLGA NECULAI interpretă de muzică ușoară

-VICTORIA ȚURCAN interpretă de muzică ușoară

-NICOLAE PALIȚ interpret de muzică populară

LIVE STUDIOURILE TERITORIALE: LUISA TÎRCĂ corespondent TVR TIMIȘOARA

TEMA: sezonul murăturilor

LIVE TEREN: SANDU SCOBIOALA prezentator MATINALII

TEMA: cel mai important forum în domeniul sănătății în Republica Moldova

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

08:55 Printre cuvinte

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

Redifuzare

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

Redactor: Cristina Crăciun

Redifuzare

10:00 Obiectiv comun (R)

Producător si moderator: Elena Guțu

10:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

11:00 Ora regelui

La împlinirea a 145 de ani de la înființare, Crucea Roșie Română a fost distinsă de președintele României cu medalia comemorativă “Centenarul Războiului pentru Întregirea Neamului”.

La Palatul Elisabeta din București, au avut loc o serie de întruniri: vizita stagiarilor Programului Oficial de Internship al Guvernului, primirea membrelor Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin din România, acordarea certificatului de furnizor regal unor companii, dar și Summit-ul Economic Eurasiatic Marmara, desfașurat online.

Expoziția ”Jurnal de viață”, a artiștilor Programului ”Tinere Talente”, reprezintă legătura dintre generații. Ea a avut loc la Muzeul Vârstelor-Casa Filipescu-Cesianu, aparținînd Muzeului Municipiului București.

Prezintă: Bogdan Șerban-Iancu

Realizatori: Cristina Ionescu, Adelina Dumitrescu, Diana Ilica

Producător: Lidia Voicu

Premiera

12:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

Redifuzare

12:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

Redifuzare

12:55 Ambasadorii succesului

Afacere campanie

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Transmisiune directă

13:30 Amintiri despre infern

Episodul 3-Oradea (I)

Oradea, orașul de pe malul Crișului Repede, a fost de-a lungul timpului locul în care au ales să trăiască și să-și întemeieze familii un număr mare de evrei. La începutul anului 1944, populația totală a orașului era în jur de 90.000 de locuitori, din care aproximativ 30.000 de evrei.

După război s-au întors în Oradea aproximativ 2.000 de supravieţuitori ai lagărelor şi ai detaşamentelor de muncă, trimise încă în anii anteriori în Ucraina.

Azi în Oradea sunt, conform datelor statistice, doar 800 de evrei.

Dar povestile despre cei duși sunt mult mai numeroase.

Realizator şi producător: Aura Dobre

*

Redifuzare


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:55 Vorbeşte corect!

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

Redifuzare

15:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

Redifuzare

15:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

Redifuzare

16:00* Vara amintirilor

Cine esti tu. Un albastru infinit

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

Redifuzare

17:00 Obiectiv comun

Obiectivul Comun pe care îl avem astăzi este să realizăm o incursiune în filmul documentar, o incursiune realizată prin festivalul de film documentar MOLDOX 2021.

Focusul ediţiei din acest an, un an de revenire a evenimentului de după pandemie a fost anume fragilitatea sistemelor sociale și schimbarea climatică.

INVITAŢI STUDIO:

Maxim Cîrlan-Directorul Festivalului Moldox

Natalia Andronachi-Coordonatoare Moldox Lab

INTERVENŢII:

Nora Agapi-regizor şi director de imagine din România (tutoră atelierul Exploration )

Producător si moderator: Elena Guțu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

19:00 Punctul pe AZi

Astazi dicutam despre problemele interne și ajutorul din exterior. Invitații moderatoarei Ileana Pîrgaru la acest subiect sunt vicepreședintele Parlamentului, Mihai Popșoi și analistul politic, Nicolae Negru, care se vor referi si la planul de recuperare economică în valoare de 600 de milioane de euro pregătit de CE pentru RM, dar si la problemle interne actuale.

Moderator: Ileana Pirgaru

Producători: Zina Cerchez Signeanu

Transmisiune directă

19:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Câştigă România!

Prezintă: Virgil Ianţu

Regia artistică: Larry Maronesse
Producător: Diana Pascal

O producţie TVR2 şi Zucchero Media

Redifuzare

21:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor: Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

22:00 Sinteza Ştirilor zilei-TVR Moldova

Sinteza știrilor zilei este un program de știri care, așa cum ii spune și numele, este o scurta sinteza a zilei care se încheie.

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari

Redactor: Gabriela Mocanu

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

22:10* POFTICIOŞI, LA CRATIŢĂ

! (Péché gourmand-Franţa, 2013-2014, 33 eps.)

Producător: Eric Vigneron

Anne Alassane împreună cu un invitat găteşte din ingredientele propuse de acesta diverse mâncăruri după care-ţi lasă gura apă !

(Ep. 30): File de porc în crustă de sare cu legume

Redactor: Gabriela Onea

(Ep. 31): Gogoşi cu zmeură

Redactor: Mirela Străinu

23:00 Reţeaua de idoli

Invitat: Camelia Potec

Redactor: Mariana Cernăianu

Realizator: Irina Păcurariu

Redifuzare

23:50 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator si realizator: Cecilia Melinescu

00:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

01:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

01:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

02:00 Sănătate cu de toate

Avem întâlnire cu un mare producător de cartofi din Zabala, Covasna, apoi aflăm secretele brânzei de burduf şi apoi, doamna doctor Laura Iliescu ne spune ce trebuie să facem pentru a avea un ficat sănătos

Jurnalist TV: Ana Maria Mindu

Producatori: Larisa Avram, Bogdan Ghiţulescu

Redifuzare

02:30 Generaţia Fit

Sezon nou

În cadrul programului, antrenori experimentaţi din Federaţia Română de Culturism şi Fitness vă oferă antrenamente de specialitate, atât pentru pentru începători, cât şi pentru avansaţi, precum şi sfaturi ale unor medici nutriţionişti sau reţete sănătoase nu doar pentru pentru sportivi, ci şi pentru publicul larg.

Producător: Iulia Popescu

Coproducție TVR-FRCF

03:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

03:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

03:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

04:00 Obiectiv comun (R)

Producător si moderator: Elena Guțu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora miercuri 15 septembrie 2021
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Ileana Pirgaru

Producători: Zina Cerchez Signeanu

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

-Centenar FEST sărbătoarea românilor de pretutindeni-NINA PLOTNIC, bucătar, gătește la ,,CENTENAR FEST”

-inimă sănătoasă la orice vârstă. Tratament și prevenire-VALENTIN RĂCILĂ, cardiolog

-piața farmaceutică, investiții din România-GEORGEL BACINSCHI șef reprezentanță companie farmaceutică

Invitați speciali:

-AIRA interpretă de muzică ușoară

-TATIANA PODOLEAC harpistă

LIVE STUDIOURILE TERITORIALE: ROXANA GORCIOAIA corespondent TVR Iași TEMA: tradiții pastorale

LIVE TEREN: VIOLETA SCRIȘU reporter

TEMA: pădurarul anului

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

08:55 Printre cuvinte

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

Redifuzare

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

Redactor: Laura Bălan

Redifuzare

10:00* Editie speciala

Dezbatere in Parlamentul European asupra Starii Uniunii Europene

Moderator Claudiu Lucaci

Producator Andreea Badiu

Transmisiune directa

10:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

11:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

O istorie care nu se învaţă la şcoală

Redactor: Doina Teodoru, Mariana Ionita

Producător: Alexandru Munteanu

Realizator: Lucia Hossu Longin

O coproductie TVR-APTR

Redifuzare

11:50 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator si realizator: Cecilia Melinescu

12:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

Redifuzare

12:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

Redifuzare

12:55 Ambasadorii succesului 2

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Transmisiune directă

13:30 Selfie

Studioul teritorial Timişoara

SELFIE are în vedere artiști, muzicieni, tineri pasionați de știință sau de afaceri sau voluntari în diverse domenii. Aceștia se vor prezenta singuri, în maniera unui AUTOportret și vor spune despre ei lucrurile care consideră că ii fac speciali. Emisiunea se adresează unui public deschis, interesat de poveștile acestor oameni, care are cam aceeași vârsta ca și protagoniștii. SELFIE este o emisiune dinamică, neconvențională, în care orice este posibil!

Producător: Roxana Morun

14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:55 Vorbeşte corect!

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

Redifuzare

15:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

Redifuzare

15:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

Redifuzare

16:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

O dulceata de piersici. Cine rade la urma

Vara amintirilor readuce în atenţia publicului marile valori din Arhiva de Aur a divertismentului creat de prima televiziune din viaţa românilor. Un program de varietăţi, muzică uşoară şi umor, susţinut cu măiestrie de cântăreţi şi actori consacraţi, care au încântat ani la rând generaţii de telespectatori.

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

Redifuzare

17:00 Obiectiv comun

Obiectivul comun de astăzi este cooperarea transfrontalieră în domeniul vinicol, prin programul WINET. Discutăm despre intensificarea cooperării și comerțului în industria vinului între cele 3 țări participante Moldova, România și Bulgaria. Abordăm instrumentele de marketing, metode și strategii de promovare a industriei vitivinicole şi conturăm dimensiunile sectorului vitivinicol din România.

INVITAŢI STUDIO:

ELENA OLEINIC-SILVINSCHI manager proiect WINET

OLEG CASIAN viticultor

INTERVENŢIE ONLINE:

Reprezentant Oficiul Național al Viei și Vinului (ne comunică astăzi la 12 persoana delegată)

FLORENTINA JELESCU director Camera de Comerț, Industrie și Agricultură, TulceaProducător si moderator: Elena Guțu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

19:00 Punctul pe AZi

Buna ziua! Azi discutam despre decizia procurorul general, Alexandr Stoianoglo, care a sesizat Curtea Constituțională, în vederea controlului constituționalității prevederilor legale care i-au stabilit calitatea de membru de drept în componenţa Consiliului Suprem de Securitate. Ileana Pîrgaru va discuta subiectul, dar și alte teme de actualitate cu invitații săi: fostul vicepreședinte de Parlament, Iurie Țap și președintele interimar al Platformei DA, Dinu Plângău.

Moderator: Ileana Pirgaru

Producători: Zina Cerchez Signeanu

Transmisiune directă

19:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Câştigă România!

Prezintă: Virgil Ianţu

Regia artistică: Larry Maronesse
Producător: Diana Pascal

O producţie TVR2 şi Zucchero Media

Redifuzare

21:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor: Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

22:00 Sinteza Ştirilor zilei-TVR Moldova

Sinteza știrilor zilei este un program de știri care, așa cum ii spune și numele, este o scurta sinteza a zilei care se încheie.

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari

Redactor: Gabriela Mocanu

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

22:10* POFTICIOŞI, LA CRATIŢĂ

! (Péché gourmand-Franţa, 2013-2014, 33 eps.)

Producător: Eric Vigneron

Anne Alassane împreună cu un invitat găteşte din ingredientele propuse de acesta diverse mâncăruri după care-ţi lasă gura apă !

(Ep. 32): Rasol de miel cu legume şi… fructe

Redactor: Gabriela Onea

(Ep. 33): Supă miso a la Anne Alassane

Redactor: Mirela Străinu

23:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

O istorie care nu se învaţă la şcoală

Redactor: Doina Teodoru, Mariana Ionita

Producător: Alexandru Munteanu

Realizator: Lucia Hossu Longin

O coproductie TVR-APTR

Redifuzare

23:50 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator si realizator: Cecilia Melinescu

00:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

01:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

01:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

02:00 Un doctor pentru dumneavoastră

Mișcarea, numărul 1 în menținerea sănătății

Vorbim cu dr. Vlad Cătălin Gican, medic primar chirurgie ortopedică și traumatologică și dr. Georgiana Tache, medic primar medicină fizică și reabilitare medicală, despre importanța mișcarii în sezonul rece, recomandări de prevenire a afecțiunilor locomotorii și psihice și despre cele mai utilizate metode de recuperare terapeutică. Exercițiile fizice moderate, aproximativ 30 de minute pe zi, într-un mediu bine aerisit, măresc capacitatea pulmonară și rezistența în fața bolilor, mai ales a celor infecțioase. În cazul în care suferiți de afecțiuni la care este contraindicat efortul major, este vital să cunoașteți durata, intensitatea și tipul exercițiilor care vă sunt recomandate pentru a vă menține tonusul și sănătatea în echilibru.

Moderator Măriuca Mihăilescu

Producător TV: Monica Ancuţa

Redifuzare

03:00 Europa 360 °

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

03:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

03:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

04:00 Obiectiv comun (R)

Producător si moderator: Elena Guțu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora joi 16 septembrie 2021
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Ileana Pirgaru

Producători: Zina Cerchez Signeanu

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

-clasament al celor mai influenți și de succes bărbați din Republica Moldova, din domenii precum business, cultură, educație, management, fashion, medicină-IRINA VASILACHE director Brilliance Review

-drepturile și sănătatea reproductivă-IRINA LIPCANU analist programe comunicare UNFPA

-Reuniunea Teatrelor la Chișinău-GHENADIE GÂLCĂ director adjunct Teatrul Național ,,Mihai Eminescu”

Invitați speciali:

-PICĂTURI MUZICALE

-VIOLETA POPOV interpretă de muzică ușoară

-MARINA DUMBRĂVEANU interpretă de muzică populară

LIVE TEREN: SANDU SCOBIOALA prezentator MATINALII

TEMA: Ziua Europeană a primului ajutor

INVITAT: IGOR MOCANU ofițer principal al Centrului Republican de instruire al IGSU

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Stela Botez, Sandu Scobioala

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Stela Botez, Sandu Scobioala

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

08:55 Printre cuvinte

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

Redifuzare

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Stela Botez, Sandu Scobioala

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

Redactor: Delia Clonaru

Redifuzare

10:00 Obiectiv comun (R)

Producător si moderator: Elena Guțu

10:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

11:00 Studio handbal

Transmisiune Chisinau

11:05 Handbal Masculin-Liga Zimbrilor-Etapa 1: CSM Bucuresti-Dobrogea Sud

Comentator: Dragos Cojocau

Producător: Valentina Stelescu

Inregistrare

12:35 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

Redifuzare

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Transmisiune directă

13:30 Distractiile lui Cazacu

Cătălin Cazacu ne poartă într-o aventură prin apele turcoaz ale Oceanului Indian. Din inima Tanzaniei, vedeta aduce pe micul ecran relaxarea, căldura, ineditul şi spiritul autentic african din spectaculoasa insula Zanzibar.
Cătălin Cazacu a trăit experienţa Zanzibar la maxim. Plecat într-o călătorie cu bilet de avion doar dus, prezentatorul a stat ore în sir în aeroporturi, a călătorit pe mare, pe uscat şi prin aer, a trăit asemeni localnicilor, a cunoscut tradiţii, locuri, oameni şi poveşti, a văzut cum arată oceanul în adâncuri şi cum se simte nisipul fin, fierbinte, sub tălpile desculţe.
"Tot ce mi se povestise înainte, ce citisem sau ce ştiam despre Zanzibar nu avea cum să mă pregătească pentru această experienţă!", a spus Cătălin la revenirea în ţară.
Emisiunea va avea, primăvara aceasta, un format cu totul original: Cazacu mută cu totul Distracţiile în Zanzibar, şi ne duce pe toţi în aventura vieţii noastre. De la pădurile de mangrove, maimuţele care nu se lasă uşor descoperite, uleiul de palmier, stelele şi aricii de mare şi până la petrecerile în aer liber, pe plajă, la lumina lunii africane, nicio poveste nu va rămâne nespusă.
"Vă propunem o mare, mare surpriză, căci sezonul doi va avea imagini şi ediţii filmate peste mări şi ţări. O să vedeţi exact ce s-a întâmplat în viaţa mea,în Zanzibar!", spunea, cand încă era pe plajă, Cătălin Cazacu.

Jurnalist: Bernard Tatomir

O productie SC Raul International

14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:55 Vorbeşte corect!

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

Redifuzare

15:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

Redifuzare

15:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

Redifuzare

16:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Varietati de altadata. Trurli

Vara amintirilor readuce în atenţia publicului marile valori din Arhiva de Aur a divertismentului creat de prima televiziune din viaţa românilor. Un program de varietăţi, muzică uşoară şi umor, susţinut cu măiestrie de cântăreţi şi actori consacraţi, care au încântat ani la rând generaţii de telespectatori.

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

Redifuzare

17:00 Obiectiv comun

În ediția de astăzi discutăm despre sistemul bancar din țară, impactul asupra economiei și implementarea practicilor europene.
TEMA: SECTORUL BANCAR DIN REPUBLICA MOLDOVA, PRACTICI EUROPENE. INVESTIȚII ROMÂNEȘTI ÎN SECTORUL BANCAR
INVITAT PLATOU:
DUMITRU PÂNTEA specialist sectorul financiar Centrul Analitic Independent Expert-Grup

INVITAŢI ONLINE:
NICOLAE DORIN preşedinte Asociația Băncilor din Moldova
VITALIE CORNICIUC vicepreședinte comitet de direcție bancă comercială Rep. Moldova (investitor din România, Banca Transilvania)

DECLARAŢIE
STANISLAV GHILEŢCHI specialist Finanțe, Politici Publice și Administrare IPRE
Producător/prezentator: Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

19:00 Punctul pe AZi

Joi, invitatul emisiunii este Andrei Spînu, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Vicepremierul este invitatul jurnalistului Vasile Munteanu şi se va referi la eficientizarea sistemului energetic, interconectarea energetică cu România, schemele de procurare a energiei electrice, dar şi cele ale autorizaţiilor pentru unităţile de transport, preţul la gazele naturale, alimentarea cu energie termică, proiectele de infrastructură, etc.

Moderator: Vasile Munteanu

Producători: Zina Cerchez Signeanu

Transmisiune directă

19:55 Ambasadorii succesului

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Câştigă România!

Prezintă: Virgil Ianţu

Regia artistică: Larry Maronesse
Producător: Diana Pascal

O producţie TVR2 şi Zucchero Media

Redifuzare

21:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor: Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

22:00 Sinteza Ştirilor zilei-TVR Moldova

Sinteza știrilor zilei este un program de știri care, așa cum ii spune și numele, este o scurta sinteza a zilei care se încheie.

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari

Redactor: Gabriela Mocanu

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

22:10* Doar să gustaţi

... (Goûtez-voir, Franţa, 2014), 15 episoade

Prezentatoare: Odile Mattei

Călătorim împreună cu Odile Mattei prin regiunea Ron-Alpi ca să-i descoperim gastronomia şi patrimoniul.

(Ep. 1) La Hanul les Murets

În Chandolas, adăpostit într-un parc de 3 hectare, se află hanul les Murets Aici, împreună cu bucătarul-şef Dominique Rignanese, pregătim un file de pui umplut cu brânză proaspătă de capră.

Redactor: Corina Feleagă

(Ep. 2) La Castelul din Bagnols

Odile Mattei a poposit la Castelul din Bagnols, unde tânărul bucătar-şef Jean-Alexandre Ouratta i-a deschis uşile bucătăriei sale unde pregăteşte adevărate „tablouri culinare”.

Situat în regiunea Beaujolais, celebră pentru vinul său, castelul, construit în secolul al XV-lea şi restaurat la finele secolului trecut, păstrează toate elementele unei fortăreţe medievale tipice, de la şanţul cu apă şi turnurile semeţe ce protejau cetatea, la podul basculant ce permitea intrarea doar celor poftiţi.

Redactor: Adriana Vulpe

23:00 Garantat 100%

Invitat: Andrew Solomon

Moderator si realizator: Cătălin Ştefănescu

Producător: Adrian Ionică

Redifuzare

00:00* Vara amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderaşcu, Sorina Soare

Redactor: Gabi Mocanu

01:00 Fraţi de viţă

Producător Cătălin Heson

O coproductie TVR-Asociatia Vinarium

01:30 România…în bucate

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Petrina Murgu

02:00 Un doctor pentru dumneavoastră

Prof. dr. Elvira Brătilă, șeful disciplinei Obstetrică-Ginecologie a Spitalului Clinic de Obstretică-Ginecologie „prof. dr. Panait Sîrbu“ din Bucureşti, membru fondator al Societăţii de Endometrioză şi Fertilitate Est-Europeană, primul ginecolog din România care a folosit ultraperformantul robot Da Vinci în tratamentele ginecologice și preşedintele Societăţii Române de Uroginecologie ne informează care sunt principalele tratamente pentru prolaps genital și alte afecțiuni ginecologice.

Moderator: Măriuca Mihăilescu

Producător TV: Monica Ancuţa

Redifuzare

03:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

Redifuzare

03:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

03:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

04:00 Obiectiv comun (R)

Producător/moderator: Marina Afanas

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora vineri 17 septembrie 2021
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Vasile Munteanu

Producători: Zina Cerchez Signeanu

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

-reconfigurare de perspective, în România-VICTORIA URSU nutriționist, stabilită cu familia în Târgu Mureș, România

-teatrul, univers guvernat de creație. Noua stagiune-MIHAI ȚĂRNĂ regizor

-Reuniunea Teatrelor Românești, stagiunea de la Chișinău-PETRU HADÂRCĂ director Teatrul Național ,,Mihai Eminescu”

-Festivalul vinului, sărbătorit în România. Impresii, experiențe-SVETLANA MATVIEVICI blogger oficial pentru evenimentul ,,Festivalul Vinului”, România

Invitați speciali:

-MARIO CAPORASO interpret de muzică ușoară

-VERA ȚURCANU interpretă de muzică ușoară

-DIANNA ROTARU interpretă de muzică ușoară

LIVE TEREN: CAROLINA COSTIN reporter

TEMA: toamna, din punct de vedere meteo

LIVE TEREN: ANIȘOARA CREȚU reporter

TEMA: Inaugurarea scărilor din Valea Morilor, proiect finanțat de municipiul București

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

08:55 Printre cuvinte

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

Redifuzare

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Anatol Guzic, Ilinca Avram, Sandu Scobioala, Stela Botez

Bucătar: Mihai Colinn

Producător: Nicoleta Toacă

Editie de colectie/best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

Redactor: Delia Clonaru

Redifuzare

10:00 Obiectiv comun (R)

Producător/prezentator: Marina Afanas

10:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

11:00 Destine ca-n filme

Prezintă: Iuliana Marciuc

Dupa 7 ani de povesti adevarate, le reluam pe cele mai emotionante din primele editii ale proiectului.

Delia Antal-Un destin fericit

Eva Czinczar şi Oliver Lustig-Supravieţuitorii de la Auschwitz

Producător: Iuliana Marciuc

*

Redifuzare


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

Redifuzare

12:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

Redifuzare

12:55 Ambasadorii succesului

Basarabean Franta campanie

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Transmisiune directă

13:30 MotorVlog

Prezentatori: Mihai Alexandrescu, Andrei Barbu, Marius Băcilă

Redactor: Bernard Tatomir

O producţie RL Global Activ Services S.R.L

14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:55 Vorbeşte corect!

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

Redifuzare

15:00 Femei de 10, bărbaţi de 10
Prima parte

Femei de 10, bărbaţi de 10 -Prima parte

Prezintă: Marina Almăşan

Co-prezentator: Costin Teodorescu

Emisiune înregistrată în studioul Pangrati

Invitati:

-NICOLAE BACIU-creează mobilier şi decoraţiuni din carton 100% reciclabil într-un atelier din Bucureşti
-VALERIU NICOLAE alaturi de cativa membrii ai Asociației Casa Bună. De mai bine de 10 ani, un grup de voluntari, în
frunte cu Valeriu Nicolae și Hannah Slavik, sprijină comunitățile din ghetourile din Ferentari

Producător: Marina Almăşan

Jurnalişti: Elena Cristescu, Liana Damian, Laura Demeter

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL

*

Redifuzare


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:00 Femei de 10, bărbaţi de 10
Partea a II-a

Femei de 10, bărbaţi de 10 -Partea a II-a

Prezintă: Marina Almăşan

Co-prezentator: Costin Teodorescu

Emisiune înregistrată în studioul Pangrati

Invitati:

-ANCA BUCUR-instructor de fitness și aerobic, sportiv de performanță, Anca Bucur este deținătoarea a 6 titluri mondiale de Miss Fitness Universe
-Chen Leilei-artistă plastică din China
-RAMONA GHEȚĂU-fost medic de familie, acum in scaun rulant, vine in platoul emisiunii pentru a ne spune povestea ei.
-FANG SHUANG-este un artist chinez de 32 de ani care traiește de 16 ani in România. A devenit cunoscut atunci cănd i-a impresionat pe jurații de la Românii au talent, iar în prezent lucrează la Opera Comică pentru Copii

Producător: Marina Almăşan

Jurnalişti: Elena Cristescu, Liana Damian, Laura Demeter

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL

*

Redifuzare


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:50 Discover Romania

EP. 10 COTROCENI LOCUL TAINIC DIN INIMA BUCURESTILOR-SALONUL ORIENTAL

Redactor: Diana Ilica

Producator si realizator: Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Astăzi vorbim despre REUNIUNEA TEATRELOR NAŢIONALE ROMÂNEŞTI, proiectul Teatrului Național "M. Eminescu", realizat cu sprijinul financiar al ICR. Se desfăşoară în perioada 15-29 septembrie. Ediţia din acest an a Reuniunii Teatrelor Naţionale va avea loc sub înaltul patronaj al preşedintelui Republicii Moldova, Maia Sandu şi al preşedintelui României, Klaus Iohannis. La Chişinău îşi dau întâlnire cele mai importante instituţii teatrale din România şi Republica Moldova. Programul mai conţine conferinţe, lansări de carte, expoziţii şi întâlniri cu actorii. O secţiune aparte a evenimentului sunt audiţiile publice ale spectacolelor de teatru-document, realizate de Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti şi Radio Moldova.

INVITAŢI:
PETRU HADÂRCĂ directorul Teatrului Naţional “M. Eminescu”
CRISTIAN HADJI-CULEA director Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iaşi
ONLINE:
MIREL TALOŞ preşedinte interimar al Institutul Cultural Român

Prezentator: Dana Ciobanu
Producător: Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

19:00 Punctul pe AZi

Astăzi discutăm despre sistemul de pensii. Parlamentul a aprobat modificările la Legea privind sistemul public de pensii, în prima lectură. Inițiativa prevede acordarea unui supliment de solidaritate pensionarilor, a căror pensie este mai mică decât cuantumul pensiei minime. Recent, Guvernul a aprobat majorarea pensiei minime pentru limita de vârstă la 2000 de lei și indexarea pensiilor cu 3,86%, care urmează să intre în vigoare din 1 octombrie, după ce Legislativul va vota modificările în a doua lectură.

Despre aceasta, dar şi despre creşterea vârstei de pensionare va discuta jurnalistul Vasile Munteanu cu invitaţii săi: Dan Perciun, președintele Comisiei parlamentare pentru protecție socială, sănătate și familie şi expertul economic, Viorel Gârbu.

Moderator: Vasile Munteanu

Producători: Zina Cerchez Signeanu

Transmisiune directă

19:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Câştigă România!

Prezintă: Virgil Ianţu

Regia artistică: Larry Maronesse
Producător: Diana Pascal

O producţie TVR2 şi Zucchero Media

Redifuzare

21:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor: Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

22:00 Sinteza Ştirilor zilei-TVR Moldova

Sinteza știrilor zilei este un program de știri care, așa cum ii spune și numele, este o scurta sinteza a zilei care se încheie.

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari

Redactor: Gabriela Mocanu

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

22:10* Doar să gustaţi

... (Goûtez-voir, Franţa, 2014), 15 episoade

Prezentatoare: Odile Mattei

Călătorim împreună cu Odile Mattei prin regiunea Ron-Alpi ca să-i descoperim gastronomia şi patrimoniul.

(Ep. 3) La Auberge du Paradis din St. Amour Bellevue

Redactor: Mirela Străinu

(Ep. 4) La restaurantul Le Mas Bottero din Grenoble

Redactor: Adriana Vulpe

23:00 Femei de 10, bărbaţi de 10
Prima parte

Femei de 10, bărbaţi de 10 -Prima parte

Prezintă: Marina Almăşan

Co-prezentator: Costin Teodorescu

Emisiune înregistrată în studioul Pangrati

Producător: Marina Almăşan

Jurnalişti: Elena Cristescu, Liana Damian, Laura Demeter

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:00 Femei de 10, bărbaţi de 10
Partea a II-a

Femei de 10, bărbaţi de 10 -Partea a II-a

Prezintă: Marina Almăşan

Co-prezentator: Costin Teodorescu

Emisiune înregistrată în studioul Pangrati

Producător: Marina Almăşan

Jurnalişti: Elena Cristescu, Liana Damian, Laura Demeter

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:50 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator si realizator: Cecilia Melinescu

01:00 Destine ca-n filme

Prezintă: Iuliana Marciuc

Producător: Iuliana Marciuc

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
02:00 Dosar România

Producător: Răzvan Butaru

03:00 Europa 360

°

Studioul teritorial Timişoara

Producător: Dan Raţiu

03:30 Drumuri aproape

Studioul teritorial Timişoara

Producator: Diana Bogea

03:55 Printre cuvinte (R)

Printre cuvinte este o rubrica de câteva minute despre utilizarea corecta a cuvintelor și expresiilor limbii romane.

Realizator: Ana Crețu

Redactor: Gabriela Mocanu

04:00 Obiectiv comun (R)

Prezentator: Dana Ciobanu
Producător: Marina Afanas

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora sâmbătă 18 septembrie 2021
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Vasile Munteanu

Producători: Zina Cerchez Signeanu

06:55 Imnul României

07:00 Mic dejun cu un campion

Amfitrion: Daniela Zeca Buzura

Producător: Ileana Ploscaru Panait

Redifuzare

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

08:00 Descriptio Moldaviae

Studioul teritorial Iaşi

La Tecuci-povestea muştarului şi reţete pentru cămara de iarnă

Producător Raluca Aftene

Redifuzare

08:30 Cap compas

Lisabona

Producător: Elena Dinu

Redifuzare

09:00 M.A.I aproape de tine

Jurnalist: Serban Iancu

09:30 1, 2, 3 şi afli tot ce vrei!

Prietenii copiilor, bufnița Luni, șoricelul Grig, Maia și Ioana revin, în fiecare sâmbătă dimineață cu sezonul 2 al emisiunii "1, 2, 3 și afli tot ce vrei”!

Cei 4 prieteni formează o super echipă! Au informații și răspunsuri pe înțelesul copiilor la nenumăratele lor „de ce-uri?”. Caută explicații la toate întrebările mari și mici, sunt curioși și curajoși, împreună sunt gata să experimenteze lucruri noi, învață și se distrează iar copiii care privesc se pot regăsi în personalitățile și preocupările lor.

Jurnalişti: Iulia Ioaniţoia, Steluţa Matios

Producător: Irina Mohora

Redifuzare

10:00 Ferma

Anul 22-Editia 1032

Nu mai aveţi loc la oraş? Încercaţi la ţară!...

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

UNDEVA ÎN ROMÂNIA!

În judeţul Suceava, în două zone turistice ale Bucovinei, în două localităţi care sunt cam la 50 de kilometri distanţă, două tinere familii cu copii mici s-au gândit să-şi crească odraslele în plină natură şi cu hrană curată.

UNDEVA ÎN OBCINA FEREDEULUI

Plecând de la ferma de vaci de lapte, apoi de la 4 bazine cu păstrăvi, accesând fonduri europene, o tânără familie, având 3 copii mici, construieşte o pensiune agroturistică ( DELIA ) în stilul local, oferind tot confortul modern. În restaurantul pensiunii gastronomia zonei este prioritară. În prepararea hranei se folosesc doar produse din fermele lor: carne, peşte, lactate, fructe şi legume.

Participă: Ilie Iasinovschi-fermier, sat Paltinu, comuna Vatra Moldoviţei.

Valentina Iasinovschi-administrator pensiune.

UNDEVA ÎN OBCINELE MARI

Într-o zonă cu păduri de conifere, pe Dealul Salinei Cacica o altă familie tânără şi-a ridicat iniţial 3 case strămutate şi recondiţionate, din zona Straja-Brodina. În râpa din zonă, pe cele 4 ha, a fost amenajat un iaz, acum plin cu peşti, un ponton, unde se poate servi masa şi se poate pescui. Au construit apoi o pensiune-Vatra Boierească-cu ajutorul fondurilor europene. Ferma de vaci pe care o deţine, cu carmangeria aferentă, pune la dispoziţia turistilor produse foarte proaspete şi gustoase iar stâna din apropiere oferă materia primă pentru produsele din lapte.

Participă: Cosmin Pastrav-întreprinzător şi fermier, comuna Cacica, judeţ Suceava.

Jurnalist TV: Sergiu Marinescu

Emisiune de Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu

11:00 România veritabilă

Sezon 3 Episod 3

Petrova

În episodul 3, mergând pe urmele istoricului Alexandru Filipașcu, cel care ne-a lăsat o bucată din istoria Maramureșului, cu prețul vieții, ajungem în Petrova (MM), locul în care s-a născut și descoperim o comunitate care a luptat mereu pentru păstrarea identității locale. Îl cunoaștem pe profesorul de ceterași, Vasile Codrea, creatorul grupului vocal-instrumental Doina Maramureșului, din Baia Mare, care ajunge săptămânal în Petrova, să pregătească elevii talentați din zonă, apoi stăm de vorbă cu Ioan Mihalca, fermierul care a făcut facultate la 54 de ani, trecem pe la inventatorul Iulian Horneț, ca să vedem invenția lui care poate ușura viața fermierilor și nu numai, iar apoi patriotul Daniel Stanc, urmașul lui Horea, ne dezvăluie Țara Zarandului. Din Bulzeștii de Sus, mergem pe urmele lui Avram Iancu, până la Țebea și simțim spiritul moților zărăndeni, cu interpretul Alexandru Pop Zărăndan.

Realizator şi producător: Cristina Şoloc

Redifuzare

11:30 Izolaţi în România

Producător Dite Dinesz

Redifuzare

12:00 #Generaţii TVR 65

MARI ROMANI SI CARAGIALE-ANOTIMPURI

Jurnalişti : Sorina Soare, Adina Toderascu

12:55 Ambasadorii succesului

Basarabeanca Japonia

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

13:00* #Generaţii TVR 65

STELE DE 5 STELE

Jurnalişti : Sorina Soare, Adina Toderascu

14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:30 Istorii ascunse

Evadare din România comunistă

4 iulie 1980. Știrea despre cei 20 de români care reușiseră să scape din România comunistă la bordul unui avion utilitar făcea înconjurul lumii. Azi, Maria Popescu, soția lui Aurel Popescu, cel care a pilotat avionul, ne dezvăluie detaliile unei evadări spectaculoase; o evadare despre care cei mai mulți români ar fi spus, la acel moment, că e posibilă doar în filmele cu spioni.

Imagine: Olimpiu Vuia

Editor imagine: Călin Constantin

Producător : Cristina Baican

15:00 Caravana TVR 3

Studioul teritorial Timisoara

Producător Florin Mihoc

17:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Invitat: Toma Cuzin

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producător: Dan Manoliu

Redifuzare


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Lectia de istorie

Sezon nou

O scurtă Istorie a Daciei

Invitata: DANIELA VACARCIUC, profesor de istorie, Liceul „Vasile Alecsandri”, Chişinău

Redactor: Gabriela Mocanu

Realizator: Vasile Munteanu

Producător: Zina Cerchez Signeanu

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

19:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Drag de România mea!
Prima parte

Prima parte

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

Redifuzare

21:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

22:00 Drag de România mea!
Partea a doua

Partea a doua

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

Redifuzare

23:00* Film CIOCOLATĂ CU ALUNE

(România, 1979)

Regia: Gheorghe Naghi

Scenariul: Vintilă Ornaru, Gheorghe Naghi

Cu: Ştefan Mihăilescu-Brăila, Horaţiu Mălăele, Adriana Trandafir, Geo Costiniu, Rodica Popescu-Bitănescu, Aurel Giurumia

Comedie. Preşedinţii a două C.A.P.-uri rivale caută un specialist în sisteme de irigaţii. Tânărul inginer Vlad acceptă oferta unuia dintre ei, dar ajunge să se îndrăgostească de fiica celuilalt. Cei doi îndrăgostiţi sunt prinşi la mijloc între orgoliile şefilor, dar iubirea lor va contribui la reinstalarea armoniei.

Redactor: Marian Nicola

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:30 Istorii ascunse

Imagine: Olimpiu Vuia

Editor imagine: Călin Constantin

Producător : Cristina Baican

01:00* #Generaţii TVR 65

Jurnalişti : Sorina Soare, Adina Toderascu

02:00* CIOCOLATĂ CU ALUNE (R)

Film

(România, 1979)

Regia: Gheorghe Naghi

Scenariul: Vintilă Ornaru, Gheorghe Naghi

Cu: Ştefan Mihăilescu-Brăila, Horaţiu Mălăele, Adriana Trandafir, Geo Costiniu, Rodica Popescu-Bitănescu, Aurel Giurumia

Comedie.

Redactor: Marian Nicola

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:30 Cap compas

Lisabona

Producător: Elena Dinu

04:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producător: Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora duminică 19 septembrie 2021
06:00 Lectia de istorie (R)

Redactor: Gabriela Mocanu

Realizator: Vasile Munteanu

Producător: Zina Cerchez Signeanu

06:55 Imnul României

07:00 Universul credinţei

Universul credinţei (I)

Jurnaliști: Paula Tăbârcă, Ileana Gaiță, Cristina Andrei, Estela Dincă, Lucia Toader, Răzvan Bucuroiu, Rafael Udriște, Corneliu Vlad Matache, Ciprian Dumea, Daniel Vistorovschi.
Producător: Andrei-Victor Dochia

07:55 Dor în zbor

Realizator Răzvan Petrişor

Redifuzare

08:00 Universul credinţei

Universul credinţei (II)

Jurnaliști: Paula Tăbârcă, Ileana Gaiță, Cristina Andrei, Estela Dincă, Lucia Toader, Răzvan Bucuroiu, Rafael Udriște, Corneliu Vlad Matache, Ciprian Dumea, Daniel Vistorovschi.
Producător: Andrei-Victor Dochia

09:00 Pro patria

09:30 Pescar hoinar

„Două ape... două stiluri de pescuit... patru specii ţintă... ”

Vă invităm într-o expediţie, ce poate fi caracterizată printr-un singur cuvânt-diversitate. Eugen şi Ştefan fac primul popas pe Valea Argovei, unde, folosind cele mai diverse năluci, ademenesc, la spinning, şalăul şi bibanul. Merg apoi în aval şi se opresc pe malul Dunării... de data aceasta pescuiesc la feeder... speciile ţintă-mreana şi plătica. Ca de obicei, au trăit emoţia drilurilor finalizate, a capturilor, dintre care, unele demne de visul oricărui pescar şi, în final, bucuria eliberării-pe scurt, încă o poveste cu şi despre pescuit şi o călătorie de neuitat.

Prezintă: Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător: Ligia Baboş

Redifuzare

10:00 În grădina Danei

Jurnalist: Magda Olteanu

Producător: Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator: Dana Constantinescu

Jurnalişti: Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu

Producător: Viorel Popescu

Înregistrare

11:50 Minutul de agricultura

Redifuzare

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator: Dana Constantinescu

Jurnalişti: Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu

Producător: Viorel Popescu

Înregistrare

12:55 Ambasadorii succesului

Doctor Romania

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

13:00 Tezaur folcloric

Juralişti tv: Roxana Pletea Popuşoi, Carmen Vrabete

Producător: Gheorghiţa Nicolae

Premiera

14:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Producători: Codruta Marinescu/Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

14:30 Retrospectiva săptămânii

Retrospectiva este o emisiune de analiza și retrospectiva a știrilor săptămânii.

Prezentator: Svetlana Gore

Redactor: Gabriela Mocanu

Producător: Irina Bejenaru

Emisiune inregistrata transmisă din regia St. Chişinău

15:00 #Creativ

Realizator: Claudia Spatarescu

Producator: Anamaria Plescan

15:25 Studio handbal

Transmisiune Chisinau

15:30 Handbal Masculin-Liga Zimbrilor-Etapa 3: Dinamo Bucuresti-CSM Vaslui

Comentator: Dragos Bocanaciu

Producător: Valentina Stelescu

Transmisiune directă

17:00 Reţeaua de idoli

Redactor: Mariana Cernăianu

Realizator: Irina Păcurariu

17:50 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator: Cecilia Melinescu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Retrospectiva săptămânii (R)

Prezentator: Svetlana Gore

Redactor: Gabriela Mocanu

Producător: Irina Bejenaru

19:00 CONEXIUNI

Realizator: Iulian Fruntaşu

Producator: Vali Iorga

Transmisiune directa

19:55 Ambasadorii succesului (R)

Redactor:Lilia Turcanu

Producatori: Ruslan Grabari/Anastasia Ciuleacu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu/Diana Anghel

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj)

20:50 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

21:00 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator: Cecilia Melinescu

21:10 Festivalul Cantecele muntilor

Editia 5

Jurnalişti: Steluţa Matios, Ana Maria Voicu

Producator Iuliana Tudor

23:00* Teatru TV- CORIOLANUS

Teatru TV- CORIOLANUS

de William Shakespeare

Prima parte

Teatrul Municipal „Lucia Sturdza Bulandra” s-a remarcat de-a lungul timpului prin spectacolele sale puternice, cu un mesaj intens și cu distribuții de excepție. De asemenea, de-a lungul anilor, din familia „Bulandra” au făcut parte regizori care și-au cunoscut foarte bine actorii și au încercat să-i pună în valoare prin spectacole de impact. Alexandru Darie rămâne unul dintre aceștia.

Regizorul Ducu Darie își începea drumul la „Bulandra” în anul 1992, cu spectacolul Mephisto de Horia Gârbea, căruia avea să-i urmeze, în 1994, succesul cu Poveste de iarnă de William Shakespeare, spectacol nominalizat de cinci ori la ediția a III-a a Galei Premiilor UNITER (1995). Au urmat Trei surori de A.P. Cehov, pentru care a primit Premiul UNITER, și alte zece spectacole pe texte clasice, contemporane, muzicale și de operă. A fost directorul Teatrului „Bulandra” din anul 2002 până în anul 2019, când s-a stins din viață.

Dramă

Traducere: Horia Gârbea și George Volceanov

Adaptare scenică : Alexandru Darie

Muzică originală şi sound design: Cristian Lolea

Lighting design: Alexandru Darie

Decor: Arh. Octavian Neculai

Costume: Lia Manţoc

Regia: Alexandru Darie

Distributie:

Şerban Pavlu (Coriolanus)
Radu Amzulescu (Menenius Agrippa)
Ana Ioana Macaria (Cominius)
Dan Bădărău (Titus Lartius)
Camelia Maxim (Volumnia)
Simona Pop (Virgilia)
Ionel Mihăilescu (Sicinius Velutus)
Gheorghe Ifrim (Iunius Brutus)
Romeo Pop (Primul cetăţean)
Antoaneta Cojocaru (Al doilea cetăţean)
Adrian Drăgănescu (Al treilea cetăţean)
Constantin Dogioiu (Tullus Aufidius)
Elias Derkin (Locotenent Volsc)

Soldați volsci, popor roman: Teodora Filip, Maria Vârlan, Meda Topârceanu, Marina Fluerașu, Maria Bucur, Elena Mușat, Elena Scalețchi, Mădălina Ignat, Rodica Pașca, Natalia Dragomir, Cristiana Ioniță, Gabriela Porumbacu, Cristiana Luca, Cristina Negucioiu, Lia Gherman, Larisa Enache, Ana Turcu, Anca Florescu, Ștefana Ionescu Darzeu, Iulia Alexandra Neacșu, Lavinia Pop Coman, Irina Cărămizaru, Silva Helena Schmidt, Dana Rusu, Roxana Condurache, Bianca Anastasiu, Roxana Soare, Ionuț Deliu, Dragoș Olaru, Adrian Drăgănescu, Daniel Nuță, Iulian Burciu, Ștefan Mohor, Ștefan Opreanu, Victor Ivan Lopez Espiritu Santo, Alex Popescu, Cristian Ioniță, Dan Apăvăloaie, Radu Catană, Iulian Cuza, Bogdan Florea, Lucian Bârsan, Mihai Mitițescu, Ciprian Valea, Vlad Brumaru, Alexandru Moldovan, Ionuț Andrei Maierean, Adrian Loghin, Alin Potop, Iany Panait, Brian West, Răzvan Călin Andrei, Ovidiu Mărculescu, Toni Trască Cristian, Alexandru Caragea și Frida

Mișcare și lupte scenice: Ionuț Deliu

Cascadori: Gheorghe Bănică, Radu Răzvan, Florin Stancu

Captură video live: Bogdan Marina

Pirotehnie și efecte speciale: Mihai Reti

Asistenți regie: Cristina Giurgea, Alina Manu

Asistenți scenografie: Vladimir Iuganu, Ana Cristian, Livia Visănescu, Raluca Alexandrescu

Asistent costume: Nicoleta Cârnu

Regizori tehnici: Alina Manu, Daniel Constantinescu

Sufleur: Argentina Florescu

Maestru lumini: Florin Manu

Lumini: Fănel Berbecaru, Florea Antonie, Constantin Antonie, Dorin Buga

Sunet: Vlad Stan

Recuzita: Ion Nicolau, Laurențiu Manea

Cabine: Liliana Chirițescu, Paraschiva Staicu

Coafură/ Machiaj: Georgeta Barbu

Șef formație mașiniști: Constantin Marzan

Mașiniști: Ioniță F. Gheorghe, Ioniță I. Gheorghe, Anghel Lazăr, Mircea Muzacov, Marius Rac, Vasile Dan, Constantin Popa, Dumitru Popescu

Garderobiere: Ioana Staicu, Liana Dragnea

Echipa TVR Coriolanus

Organizator producție: Cristina Rădulescu

Sunet: George Sandu

Marius Stanciu

Radu Paraschivescu

Postprocesare sunet: George Craioveanu

Colorizare: Mihai Biciușcă

Subtitrare: Cornel Mihalache

Imagine: Dan Constantinescu

Dan Constantinescu jr

Iulian Ene

George Fustanela

Cornel Mihalache

Ștefan Stan

Montaj: Roxana Elekes

Regie TV: Cornel Mihalache (absolvent UNATC clasa Alexandru Darie, Silviu Purcărete)

Redactor: George Mladen

Teatrul Naţional de Televiziune este un proiect Casa de Producţie TVR, difuzat pe canalele TVR

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:05* Teatru TV- CORIOLANUS

Teatru TV- CORIOLANUS

de William Shakespeare

Ultima parte

Dramă

Redactor: George Mladen

Teatrul Naţional de Televiziune este un proiect Casa de Producţie TVR, difuzat pe canalele TVR

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00* #Generaţii TVR 65

Jurnalişti : Sorina Soare, Adina Toderascu

04:00 Reţeaua de idoli

Redactor: Mariana Cernăianu

Realizator: Irina Păcurariu

04:50 Discover Romania

Redactor: Diana Ilica

Producator si realizator: Cecilia Melinescu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentatori: Victoria Ocară, Irina Bejenaru

Producători: Anastasia Ciuleacu, Ruslan Grabari si Irina Bejenaru

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:30 Retrospectiva săptămânii (R)

Prezentator: Svetlana Gore

Redactor: Gabriela Mocanu

Producător: Irina Bejenaru

Ora luni 20 septembrie 2021
06:00 CONEXIUNI (R)

Realizator: Iulian Fruntaşu

Producator Vali Iorga

06:55 Imn

RECOMANDĂRI