PROGRAM 14 septembrie 2020 -20 septembrie 2020

Ora luni 14 septembrie 2020
07:00* Telejurnal matinal

Telejurnal (I)

Prezintă: Andra Soceanu, Daniel Coman

Producători: Andreea Vişan, Ana-Maria Gheorghe

Transmisiune directă

*Sport (inreg)

*Meteo (inreg. )

08:00 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

Redifuzare

08:45 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

08:50 Discover Romania-George Enescu

Producator: Cecilia Melinescu

Realizator: Dan Paul Ionescu

Redactor: Diana Ilica

09:00 Profesionistii… cu Eugenia Voda

Emil Capraru

Producator : Eugenia Voda

Best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

11:00* Rugby-CSA Steaua-CS Dinamo

Finala mica

Producător: Mihai Dionise

Inregistrare

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Transmisiune directă

13:30 Tu votezi România!-Emisiune de promovare electorală

Producător: Ion Stavre

13:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

14:00* Telejurnal

*Sport (inregistrat) *Meteo (inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55 Vorbeşte corect!

Sezon nou

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

15:00* Handbal masculin-Cupa României-F4- SCM Poli Timisoara-CSM Bacau

Finala mica

Producător: Valentina Stelescu

Inregristrare

16:30 Cap compas

Hanseatice

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

Transmisiune directa

17:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator: Ileana Pirgaru

Producător: Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

20:50 Tu votezi Bucureşti!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:16 Tu votezi România!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:43 Tu votezi România 9!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:10 Câştigă România!

.

Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Sezon nou

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

23:00 Avocatul dumneavoastră

Latura civila a procesului penal

Invitat: avocat Dan Laurentiu Stoicescu

Rubrica INFO: Dreptul la vizita minorului si pensia de intretinere a minorului in Italia, avocat Carmen Madlen Nedea

Moderator: Angela Avram

Jurnalist: Aura Iosif

Producător: Angela Avram

Redifuzare

00:30* Ineditul american

(VOA CONNECT, SUA, 2018-2020)

Reportaje din toată America, poveşti şi relatări despre oameni, vieţile lor, situaţii inedite şi interesante.

Ep. 1

Redactor: Bogdan Stănescu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Cluj

Festivalul international de folclor: „Serbarile transilvane”

Producător: Radu Anghel

Redifuzare

01:55* Engleza la minut (R)

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

02:00 Femei de 10, bărbaţi de 10
Prima parte

Femei de 10, bărbaţi de 10 -Prima parte

Prezintă: Marina Almăşan

Co-prezentator: Costin Teodorescu

Trupa emisiunii-Andrei Tudor Band

Producător: Marina Almăşan

Jurnalişti: Elena Cristescu, Liana Damian, Laura Demeter

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

-Partea a II-a

Prezintă: Marina Almăşan

Co-prezentator: Costin Teodorescu

Trupa emisiunii-Andrei Tudor Band

Producător: Marina Almăşan

Jurnalişti: Elena Cristescu, Liana Damian, Laura Demeter

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

04:55 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora marţi 15 septembrie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Ileana Pirgaru

Producător: Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00* Telejurnal matinal

Telejurnal (I)

Prezintă: Andra Soceanu, Daniel Coman

Producători: Andreea Vişan, Ana-Maria Gheorghe

Transmisiune directă

*Sport (inreg)

*Meteo (inreg. )

08:00 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

Redifuzare

08:45 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

08:50 Discover Romania-Casa memoriala Dinu Lipatti

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

09:00 Profesionistii… cu Eugenia Voda

Gheorghe Mencinocopski

Producator : Eugenia Voda

Best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

11:00* Rugby-CSM Baia Mare-CS Timişoara

Finala mare

Producător: Mihai Dionise

Inregistrare

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Transmisiune directă

13:30 Tu votezi România!-Emisiune de promovare electorală

Producător: Ion Stavre

13:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

14:00* Telejurnal

*Sport (inregistrat) *Meteo (inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55 Vorbeşte corect!

Sezon nou

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

15:00* Handbal masculin-Cupa României-F4-CS Dinamo Buc-HC Dobrogea Sud Cta

Finala mare

Producător: Valentina Stelescu

Inregistrare

16:30 Cap compas

Gradini si arome

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

16:55 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

Transmisiune directa

17:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator: Ileana Pirgaru

Producător: Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

20:50 Tu votezi Bucureşti!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:16 Tu votezi România!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:43 Tu votezi România 9!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:10 Câştigă România!

.

Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Sezon nou

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

23:00 Investiţi în România!

Moderator şi producător: SORIN BURTEA

TEMĂ ŞI INVITAŢI:

Ediție de colecție „Investiţi în România!” la TVR Internațional

· -medicul prim-ministrului din Israel, Benjamin Netanyahu · Elisabeth Berkovits-directorul Departamentului Programe Speciale al Academiei de Muzică şi Dans din Ierusalim

email: [email protected]

http:www.facebook.com/InvestitiinRomaniaTVRi

Jurnalişti tv: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Roxana Segneanu şi Răzvan Onesa

Regizor tv: Manuela Apostol

Editor coordonator: Cristina Leorenţ

Best of

00:30* Ineditul american

(VOA CONNECT, SUA, 2018-2020)

Reportaje din toată America, poveşti şi relatări despre oameni, vieţile lor, situaţii inedite şi interesante.

Ep. 2

În acest episod, îi vedem la lucru pe locuitorii Floridei care încearcă să protejeze coastele şi cu ajutorul coralilor şi al mangrovelor; vizităm împreună cu entuziaşti amatori de vin din China Napa Valley; şi o vedem pe Dee Dee Bridgewater întorcându-se acasă în Memphis.

Redactor: Bogdan Stănescu

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

Nunta Zamfirei

Moderator: Cristian Ţăran Producător: Vasile Braic

Redifuzare

01:55* Engleza la minut (R)

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

02:00* Toamna amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Toamna amintirilor readuce în atenţia publicului marile valori din Arhiva de Aur a divertismentului creat de prima televiziune din viaţa românilor.

Un program de varietăţi, muzică uşoară şi umor, susţinut cu măiestrie de cântăreţi şi actori consacraţi, care au încântat ani la rând generaţii de telespectatori.

Jurnalişti: Adina Toderascu, Sorina Soare

Redifuzare

03:00* Toamna amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderascu, Sorina Soare

Redifuzare

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

04:55 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora miercuri 16 septembrie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Ileana Pirgaru

Producător: Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00* Telejurnal matinal

Telejurnal (I)

Prezintă: Andra Soceanu, Daniel Coman

Producători: Andreea Vişan, Ana-Maria Gheorghe

Transmisiune directă

*Sport (inreg)

*Meteo (inreg. )

08:00 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

Redifuzare

08:45 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

08:50 Discover Romania-Muzeul Toparceanu

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

09:00 Profesionistii… cu Eugenia Voda

Alexandru Blidaru

Producator : Eugenia Voda

Best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

10:00* Ediţie specială

* Preşedintele Comisiei Europene, d-na Ursula von der Leyen, susţine un discurs despre starea Uniunii Europene, Covid şi criza economica.

Transmisiune directă

11:00 Studio handbal

Transmisiune Chisinau

11:05* Handbal masculin-Liga Zimbrilor-etapa 1

SCM Poli Timişoara-Potaissa Turda

Producător: Alin Gelmarean

Comentator:

Inregistrare

12:35 Cap compas

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Transmisiune directă

13:30 Tu votezi România!-Emisiune de promovare electorală

Producător: Ion Stavre

13:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

14:00* Telejurnal

*Sport (inregistrat) *Meteo (inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55 Vorbeşte corect!

Sezon nou

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

15:00* Handbal masculin-Liga Zimbrilor-etapa 1

CSM Făgăraş-CS Dinamo

Producător:

Comentator:

Inregistrare

16:30 Cap compas

Arhipelag in arhipelag

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

16:55 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

Transmisiune directa

17:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator: Ileana Pirgaru

Producător: Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

20:50 Tu votezi Bucureşti!-Promovare electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:16 Tu votezi România!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:43 Tu votezi România 9!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:10 Câştigă România!

.

Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Sezon nou

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

23:00 Articolul VII

Ziua limbii române

Invitati: Ambasador Iuliana Gorea Costin, Liviu Petrina

Moderator: Mihaela Craciun

Jurnalist: Raluca Tudor şi Marian Nicola

Realizator şi producător: Mihaela Crăciun

Redifuzare

00:20 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

00:30* Ineditul american

(VOA CONNECT, SUA, 2018-2020)

Reportaje din toată America, poveşti şi relatări despre oameni, vieţile lor, situaţii inedite şi interesante.

Ep. 3-Visând la unicorn

Un unicorn este un startup evaluat la peste 1 miliard de dolari. În acest episod cunoaştem mai mulţi tineri antreprenori africani care încearcă să înfiinţeze companii de succes în Silicon Valley.

Redactor: Maria Barandiaran

01:00 Cantec si poveste

Spectacol aniversar “TVR Iaşi 25”, la Chişinău. Partea a II-a

Studioul teritorial Iasi

Producător: Carmen Olaru

Redifuzare

01:55* Engleza la minut (R)

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

02:00 Natură şi aventură

Pescuit pe lac de munte Floroiu

O emisiune realizată împreună cu Dan Curean, Petru Stoicănescu, Ion Damian și Zaharia Șandru (TVR Cluj-Napoca)

Redifuzare

02:30 Cap compas

Arhipelag in arhipelag

Producator: Elena Dinu

03:00* Toamna amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderascu, Sorina Soare

Redifuzare

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Ecaterina Cupcea

Producători: Elena Gutu

04:55 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora joi 17 septembrie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Ileana Pirgaru

Producător: Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00* Telejurnal matinal

Telejurnal (I)

Prezintă: Andra Soceanu, Daniel Coman

Producători: Andreea Vişan, Ana-Maria Gheorghe

Transmisiune directă

*Sport (inreg)

*Meteo (inreg. )

08:00 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

Redifuzare

08:45 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

08:50 Discover Romania-Maria Tanase

Producator: Cecilia Melinescu

Realizator: Dan Paul Ionescu

Redactor: Diana Ilica

09:00 Profesionistii… cu Eugenia Voda

Pavel Chirila

Producator : Eugenia Voda

Best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Ecaterina Cupcea

Producători: Elena Gutu

11:00 Studio handbal

Transmisiune Chisinau

11:05 Handbal masculin-Liga Zimbrilor-etapa 2

Potaissa Turda-CSA Steaua

Producător: Alin Gelmarean

Comentator:

Inregistrare

12:35 Natură şi aventură

O emisiune realizată împreună cu Dan Curean, Petru Stoicănescu, Ion Damian și Zaharia Șandru (TVR Cluj-Napoca)

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Transmisiune directă

13:30 Tu votezi România!-Emisiune de promovare electorală

Producător: Ion Stavre

13:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

14:00* Telejurnal

*Sport (inregistrat) *Meteo (inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55 Vorbeşte corect!

Sezon nou

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

15:00 Handbal masculin-Liga Zimbrilor-etapa 2

CSM Focşani-CS Dinamo

Producător:

Comentator:

Inregistrare

16:30 Cap compas

Insula din continent

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

16:55 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

Transmisiune directa

17:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator: Vasile Munteanu

Producător: Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

20:50 Tu votezi Bucureşti!-Promovare electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:16 Tu votezi România!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:43 Tu votezi România 9!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:10 Câştigă România!

.

Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Sezon nou

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

23:00 A doua Românie

Ziua Universală a IEi

Invitaţi: Andreea Tănăsescu, fondatoarea comunităţii ”La Blouse Roumaine”, Alina Zară Prunean, fondator “Mândra Chic”, Ramona Martinovici, antreprenor şi fondator Australian Romanian Business Chamber şi Alina Celia Cumpan, poet, editorialist, preşedintă a Societăţii AUTENTIC de Limba şi Cultura Română din Chicago, USA

Ediţia de astăzi pune în centru atenţiei fotografia ca eveniment, ca celebrare, ca artă. #AcasălaOrigini, este un amplu proiect de identitate culturală locală. Comunităţile de români din lumea întreagă s-au alăturat acestui demers cultural. Se doreşte crearea celei mai mari expoziţii online.

Moderator: Corina Dobre

Jurnalişti: Virginia Ghiţă, Lucian Băbeanu şi Sandrino Gavriloaia, Doru Ionescu

Documentarist: Gabriela Mocanu

Producător: Liliana Văduva

Redifuzare

00:30* Ineditul american

(VOA CONNECT, SUA, 2018-2020)

Reportaje din toată America, poveşti şi relatări despre oameni, vieţile lor, situaţii inedite şi interesante.

Ep. 4-Protejând ecosistemul

Diferitele soluţii găsite pentru a salva mediul înconjurător.

Redactor: Maria Barandiaran

01:00 Cantec si poveste

Festivalul PONOARE, PONOARE

In recital-Delia Barbu, Marian Medregoniu, Mariana Ionescu Căpitănescu

Studioul teritorial Craiova

Producător: Laura Constantinescu

Redifuzare

01:55* Engleza la minut (R)

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

02:00 Descălecaţi în Carpaţi

Producător: Răzvan Petrişor

Redifuzare

02:30 Cap compas

Insula din continent

Producator: Elena Dinu

03:00* Toamna amintirilor

Divertisment (Arhiva TVR)

Jurnalişti: Adina Toderascu, Sorina Soare

Redifuzare

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Ecaterina Cupcea

Producători: Elena Gutu

04:55 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora vineri 18 septembrie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Vasile Munteanu

Producător: Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00* Telejurnal matinal

Telejurnal (I)

Prezintă: Andra Soceanu, Daniel Coman

Producători: Andreea Vişan, Ana-Maria Gheorghe

Transmisiune directă

*Sport (inreg)

*Meteo (inreg. )

08:00 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

Redifuzare

08:45 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

08:50 Discover Romania-Angela Moldovan-„Povestea mea cu...cântec”

Producator: Cecilia Melinescu

Realizator: Dan Paul Ionescu

Redactor: Diana Ilica

09:00 Profesionistii… cu Eugenia Voda

Raed Arafat

Producator : Eugenia Voda

Best of

09:55* Engleza la minut

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Ecaterina Cupcea

Producători: Elena Gutu

11:00 Studio handbal

Transmisiune Chisinau

11:05 Handbal masculin-Liga Zimbrilor-etapa 3

CSM Bucuresti-CSM Focsani

Producător: Alin Gelmarean

Comentator:

Inregistrare

12:35 Descălecaţi în Carpaţi

Producător: Răzvan Petrişor

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Transmisiune directă

13:30 Tu votezi România!-Emisiune de promovare electorală

Producător: Ion Stavre

13:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

14:00* Telejurnal

*Sport (inregistrat) *Meteo (inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Translator mimico-gestual: Laura Ioana

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55 Vorbeşte corect!

Sezon nou

Jurnalist: Iulia Ioaniţoaia

Producători şi realizatori: Radu Dănilă şi Cristina Dănilă

15:00 Handbal masculin-Liga Zimbrilor-etapa 3

CSA Steaua-CSM Vaslui

Producător:

Comentator:

Inregistrare

16:30 Cap compas

Orasul din spatele muntelui

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

16:55 Zi de zi cu părintele Ctin Necula

Producator: Victor Dochia

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Elena Gutu

Producători: Elena Gutu

Transmisiune directa

17:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator: Vasile Munteanu

Producător: Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55* CERBUL DE AUR

*Generaţii

Producător: Raluca Alecu

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

20:50 Tu votezi Bucureşti!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:16 Tu votezi România!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:43 Tu votezi România 9!-Dezbatere electorală

Moderator: Ionuţ Cristache

Jurnalist: Oana Cucuruzeanu

Producător: Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:10 Destine ca-n filme

Sezon nou

Prezintă: Iuliana Marciuc

Mirabella Dauer şi Raul : “V-am dat sufletul meu “

O ediţie specială , destinul muzical al lui Raul ,puternic influenţat de Mirabela Dauer. Două poveşti de viaţă spuse cu sinceritate debordantă. Am pătruns, în exclusivitate, în podul plin de amintiri al îndrăgitei artiste şi ne-a lăsat să călătorim în voie prin trecutul ei.Iar Rareş a descris trei ani petrecuţi prin tribunalele ţării, căutându-şi dreptatea în 13 procese penale.

Jurnalisti: Cristina Lazar, Claudia Nicolau

Producator: Iuliana Marciuc

O coproductie TVR-SC GLOBAL MEDIASAT SRL

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:00 Dăruieşte Românie!

Temă:

Artişti, vedete, personalităţi ale vieţii româneşti vă împărtăşesc bucurii, emoţii, trăiri, mărturisind propria povestea ca români.

Vă prezentăm povestea românilor de pretutindeni, într-un format de divertisment pe care TVR Internaţional l-a pregătit pentru a ne bucura de cei 24 de ani de existenţă în viaţa românilor care trăiesc dincolo de graniţele României.

INVITAŢI:

· UNIQUE · AMADEUS · NATALIA BARBU · TROOPER · CIRCUL BELLUCI · TEATRUL DE ARTĂ

Moderator si realizator : Carmen Târnoveanu

Regizor TV : Manuela Apostol

Producător : Raluca Amzăr

Redifuzare

00:30 A doua emigrare

Emisiunea prezintă poveştile de viaţă ale unor români care după ani munciţi în străinătate s-au întors în ţară. In România trebuie să treacă printr-un alt proces de reintegrare, practic trăiesc o a doua emigrare

Jurnalişti: Iulia Popescu, Monica Nicolescu

Producător: Monica Nicolescu

01:00 Destine ca-n filme

Sezon nou

Prezintă: Iuliana Marciuc

Mirabella Dauer şi Raul : “V-am dat sufletul meu “

Producator: Iuliana Marciuc

O coproductie TVR-SC GLOBAL MEDIASAT SRL

*


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:55* Engleza la minut (R)

(Everyday Grammar, SUA, 2018)

02:00 Dăruieşte Românie!

Moderator si realizator : Carmen Târnoveanu

Director imagineL Emil Stan

Regizor TV : Manuela Apostol

Producător : Raluca Amzăr

Redifuzare

03:30 A doua emigrare

Jurnalişti: Iulia Popescu, Monica Nicolescu

Producător: Monica Nicolescu

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Dana Ciobanu

Producători: Marina Afanas

erator: Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

04:55 Capodopere-Galeria de artă modernă românească MNAR

Producător si realizator: Ileana Ploscaru Panait

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora sâmbătă 19 septembrie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator: Vasile Munteanu

Producător: Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00 Drumul lui Lese

Drumul lui Leşe este un program în care se îmbină armonios dezbaterea, monologul şi actul artistic ancorat în realitatea autohtonă şi universală. Este o emisiune croită în jurul unui personaj carismatic, care debordează de vitalitate şi care reuşeşte să transmită publicului mesaje clare, făcându-l, în acelaşi timp, cu umorul specific, să gândească şi să se redescopere.

Moderator: Grigore Leşe

Redactori: Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător: Sînziana Miloşoiu

Realizator: Grigore Leşe

Redifuzare

07:50 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

08:00 Ferma

Sezon nou

Anul 21-Editia 982-PREMIERA

Nu mai aveţi loc la oraş? Încercaţi la ţară!...

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

SECRETUL SUCCESULUI!

În apropierea Constanţei, în satul Poiana, prorectorul Universităţii Maritime a preluat prin 1998 cca. 100 ha de livadă şi 4 hale dormitor de la un I.A.S, unde va creşte curcani cam 2600 de capete/serie-4 serii/an. Tehnica de creştere şi abatorizarea curcanilor s-a extins cu alte 2 hale cu energie regenerabilă, cu centru de furajare şi reproducere plus staţie de refrigerare. Carnea proaspătă şi produsele din carne sunt vândute în magazinele proprii.

Participă: Prof. univ. dr.ing. Cornel Panait, investitor AVICOLA POIANA.

UNDEVA ÎN ROMÂNIA!

După ani de muncă în Germania o tânără familie a hotărât să-şi facă o afacere cu capre în localitatea natală a soţului din judeţul Mureş la 10 km de Reghin. Pe dealurile Potocului-Deleni au stâna şi pasiunile, unde cresc peste 150 de capete de capre.

Participă: Elena Petrut-fermier, com. Ideciu de Jos, MUREŞ.

Jurnalist TV: Sergiu Marinescu

Emisiune de Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu

08:50 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

09:00 M.A.I aproape de tine

Jurnalist: Serban Iancu

09:30 Cap compas

Madeira Plus

Producator: Elena Dinu

Redifuzare

10:00 Mic dejun cu un campion

Sezon nou

Amfitrion: Daniela Zeca Buzura

OANA GHIOCEL-producător, consultant, editor și realizator independent de film documentar Ca regizor şi producător independent, Oana Ghiocel semnează filme de autor în America, dar temele sale predilecte sunt inedite şi sută la sută româneşti. Cu ’’Enigma Sfinxului din Carpaţi’’, lansat în această toamnă, speră să revoluţioneze tot ce se ştia despre munţii Bucegi. Colaborează cu parteneri de notorietate-BBC sau National Geographic-, cu geologi şi arheologi renumiţi din întreaga lume şi a ales să promoveze România prin documentare ştiinţifice care arată nu numai frumuseţea ţării şi potentialul său turistic, dar şi misterele istorice ce se ascund pe teritorul acesteia. ’’Am învăţat să-mi ascult inima şi instinctul. Am fost întotdeauna interesată de istorie şi de evoluţia omului’’ se confesează Danielei Zeca Buzura, invitata noastră din această dimineaţă. Portret de artist: Vladimir Zamfirescu-pictor, desenator şi profesor. Recomandare de lectură: ’’Viaţa pe facebook. Dau like, deci exist’’ de Cristina Hermeziu, 2020

Producător: Ileana Ploscaru Panait

10:50 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

11:00 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

Redifuzare

11:50* Teatru TV-MENAJERIA DE STICLA

de TENNESSEE WILLIAMS

Regia: MIHAI MANOLESCU

Traducerea: Anda Boldur

Distribuția: Carmen Stănescu, Aimée Iacobescu, Adrian Pintea, Răzvan Ionescu

Regia: Mihai Manolescu, Ilustrație muzicală: Jean Adamschi, Costume: Diana Ioan, Decor: Victor Creţulescu, Regia tv: Silviu Jicman

Una dintre cele mai jucate piese ale dramaturgului american Tennessee Williams. Un spectacol despre o lume care trăieşte la graniţa dintre realitate şi fantezie. „Menajeria de sticlă” prezintă istoria unei familii marcate de plecarea tatălui şi dominată de ambiţiile unei mame autoritare care trăieşte într-o lume a amintirilor şi propriilor fantezii. Fiul său, Tom, încearcă să evadeze din acest univers apăsător, în vreme ce Laura, fiica infirmă şi sensibilă, îşi găseşte refugiul printre miniaturile de sticlă ce alcătuiesc mica ei menajerie. Viaţa lor se va schimba brusc după intrarea în scenă a lui Jim, vizitatorul care tulbură universul fragil al menajeriei de sticlă.

Redactor: George Mladen

Teatrul Naţional de Televiziune este un proiect Casa de Producţie TVR, difuzat pe canalele TVR

Producător coordonator: Demeter András István

*AUDIENTA GENERALA (AG)

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

Transmisiune directă

14:20 Lumea şi noi

Pe urmele lui El Greo

Realizator: Melania Trifu

Best of

14:45* Film MIRCEA

(România, 1989)

Regia: Sergiu Nicolaescu

Scenariul: Titus Popovici

Cu: Sergiu Nicolaescu, Şerban Ionescu, Adrian Pintea, Vlad Nemeş, Silviu Stănculescu, Ion Besoiu, Ion Riţiu

Dramă. Începutul secolului al XV-lea, Ţara Românească. Filmul prezintă câteva momente semnificative dinspre sfârşitul domniei lui Mircea cel Bătrân (1386-1418), domnitorul Ţării Româneşti: pregătirea luptei cu oastea otomană condusă de sultanul Mehmed I Celebi, supravegherea intrigilor boierilor care doreau să închine ţara puterilor străine şi îndrumarea educaţiei nepotului preferat, Vlad.

* 1989-ACIN-Premiul pentru machiaj-Mircea Vodă.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
17:05 Serial-IL LUCE

Ep. 1: Copilul cu ochii mari şi dragoste de carte

Il Luce este un serial în 16 episoade dedicat antrenorului Mircea Lucescu. Realizatorul acestui adevărat maraton de televiziune este cunoscutul comentator și realizator de emisiuni Dumitru Graur. Serialul conceput de el se străduiește să urmărească pas cu pas atât cariera de jucător, cât și cea de antrenor al celui supranumit „Il Luce” încă din anii ’90, când își câștiga faima în Italia, la Pisa și Brescia. Sunt redate cu fidelitate, grație unor secvențe de arhivă foarte amănunțit cercetată, meciuri celebre între Dinamo și Steaua, partide ale echipei naționale, traseul unor formații construite de Lucescu, precum Corvinul Hunedoara, Dinamo, Rapid, Galatasaray sau Șahtior Donețk, numeroasele succese obținute cu aceste echipe, culminând cu câștigarea Cupei UEFA, la Istanbul, în 2009.

Sunt intervievate cu acest prilej peste 100 de personaje din România, Italia, Turcia sau Ucraina, toate acestea vorbind pe larg despre Mircea Lucescu, omul care le-a marcat într-un fel viața și cariera, pe care l-au admirat și iubit. Il Luce este în fapt o adevărată cronică a fotbalului românesc, pe care Mircea Lucescu l-a însemnat vreme de peste 30 de ani, dar și a succesului fără pereche obținut peste hotare, așa cum niciun alt antrenor român n-a reușit până în prezent. În final, ștafeta este predată fiului său, Răzvan Lucescu, a cărui promițătoare carieră de antrenor este în plină desfășurare.

Chestionat pe tema acestui serial cu totul neobișnuit, dl. Dumitru Graur ne-a dat un răspuns cât se poate de concis: „Este capodopera vieții mele profesionale! Îi sfătuiesc pe toți iubitorii fotbalului să nu rateze niciun episod”.

Realizator: Dumitru Graur

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Reteaua de idoli

Sezon nou

Acasă la Marina Voica, una dintre cele mai iubite artiste din România, care s-a obişnuit cu izolarea şi singurătatea cu mult înainte să le fi adus pandemia. Marina Voica a împlinit în acest septembrie 84 de ani şi de mai bine de 60 e prezentă în viaţa artistică românească, iar acum o lună a cântat pe scenă la TIFF.

Realizator: Irina Pacurariu

19:50 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

21:00 Drag de România mea!
Prima parte

Prima parte

Sezon nou

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

22:00 Drag de România mea!
Partea a doua

Partea a doua

Sezon nou

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

23:00* Film * Mircea (R)

Film

(România, 1989)

Regia: Sergiu Nicolaescu

Scenariul: Titus Popovici

Cu: Sergiu Nicolaescu, Şerban Ionescu, Adrian Pintea, Vlad Nemeş, Silviu Stănculescu, Ion Besoiu, Ion Riţiu

Dramă

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:20 Exclusiv în România

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

02:10 Drag de România mea!

Prima parte

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

03:00 Drag de România mea!

Partea a doua

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

03:50 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

04:00 Reteaua de idoli

Realizator: Irina Pacurariu

04:50 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora duminică 20 septembrie 2020
06:00 Serial-IL LUCE

Ep. 1: Copilul cu ochii mari şi dragoste de carte

Realizator: Dumitru Graur

06:55 Imnul României

07:00 Universul credinţei

Universul credinţei (I)

Jurnaliști: Paula Tăbârcă, Ileana Gaiță, Cristina Andrei, Estela Dincă, Lucia Toader, Răzvan Bucuroiu, Rafael Udriște, Corneliu Vlad Matache, Ciprian Dumea, Daniel Vistorovschi.
Producător: Andrei-Victor Dochia

08:00 Universul credinţei

Universul credinţei (II)

Jurnaliști: Paula Tăbârcă, Ileana Gaiță, Cristina Andrei, Estela Dincă, Lucia Toader, Răzvan Bucuroiu, Rafael Udriște, Corneliu Vlad Matache, Ciprian Dumea, Daniel Vistorovschi.
Producător: Andrei-Victor Dochia

09:00 Pro patria

09:30 Pescar hoinar

Sezon nou

Păstrăvul... săgeata argintie a râurilor de munte”

O nouă expediţie marca „Pescar hoinar”-Eugen şi Ştefan au căutat păstrăvul pe râul Avrig, dar s-au bucurat şi de peisajele montane de un pitoresc aparte... Pescuind alături de câţiva pescari de elită, buni cunoscători ai locurilor şi dedicaţi conservării mediului, hoinarii au mai aflat câteva dintre secretele alcătuirii muştelor artificiale, dar şi ale muscăritului-lecţii extrem de utile pentru cei care vor să încerce acest stil specific de pescuit... Firesc, au profitat din plin de condiţia de călător pentru a descoperi atracţiile turistice ale zonei-vizita la o fermă de cerbi din Poiana Neamţului a fost o experienţă de neuitat-pe scurt, încă o poveste cu şi despre pescuit şi o călătorie într-un spaţiu de poveste.

Invitati: Darius Scoică, Mircea Pitaru, Doru Ilcuş-pescari

Ilie Stoica-proprietar fermă de cerbi

Prezintă: Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător: Ligia Baboş

10:00 În grădina Danei

Jurnalist: Magda Olteanu

Producător: Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator: Dana Constantinescu

Jurnalişti: Cosmin Andrei, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu

Producător: Viorel Popescu

11:50 Minutul de agricultura

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator: Dana Constantinescu

Jurnalişti: Cosmin Andrei, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu

Producător: Viorel Popescu

13:00 Discover Romania

Producator: Cecilia Melinescu

Redactor: Diana Ilica

13:05 Tezaur folcloric

Modele de interpreti ai cantecului popular romanesc

Partea II a

In program, se regăsesc teme si motive folclorice abordate de interpreţi, care fac parte din categorii diferite ca: varstă, zona folclorică pe care o reprezintă, gen, manieră de interpretare, stil.

Vor fi etalate calităţi vocal-interpretative, portul popular traditional, din zone diferite ale ţării, cu elemente tezaurizate, protagonisti fiind interpreti care slujesc folclorul muzical si din postura de coordonatori, directori, manageri de institutii culturale, ansambluri folclorice.

Participa:

-Sorin Filip-Manager al Centrului Cultural “Bucovina” din Suceava, Maria şi Irina Filip:

*Momente din arhivă cu Ansamblul Artistic “Ciprian Porumbescu”, în Tezaur folcloric de la Suceava.

-Cornelia Ciobanu-Manager al Centrului de Conservare şi Promovare a Culturii Traditionale Botoşani;

-Iustina Irimia-Referent la Centrul de Conservare şi Promovare a Culturii Traditionale Botoşani;

-Leontin Ciucur-Director al Ansamblului Artistic Profesionist “Crişana” din Oradea;

*Momente din arhivă cu Ansamblul Artistic Profesionist “Crişana” din Oradea.

-Dan Doboş-Manger al Orchestrei “Rapsozii Botoşanilor”-Botosani.

-*Moment din arhivă cu orchestra “Rapsozii Botosanilor”.

-Caludia Torop-director artistic al Ansamblului Artistic Profesionist “Doina Gorjului”din Tg. Jiu.

*Momente din arhiva cu Ansamblului Artistic Profesionist “Doina Gorjului”din Tg. Jiu.

Jurnalişti tv: Roxana Pletea Popuşoi, Carmen Vrabete

Producător: Gheorghiţa Nicolae

Premiera

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat)*Meteo(inregistrat)

Prezinta: Loredana Iordache, Alina Stancu

Producatori: Anamaria Panait, Violeta Iorgulescu

Transmisiune directă

14:30 La un pas de România

Limba română, acasă în Vojvodina

În oraşul Novi Sad din Republica Serbia trăiesc aproximativ 800 de cetaţeni români. Marea majoritate provine din satele din jurul localităţii.Oamenii au venit la studii şi aici au rămas. Universitatea din Novi Sad a oferit românilor posibilitatea să înveţe în limba maternă. Instituţia de învăţământ a fost înfiinţată în 1954, iar din anul 1981, în cadrul universităţii a luat naştere şi catedra de limba şi literatura română. La 150 de kilometri de oraşul Novi Sad se află localitatea Vârşeţ. În urmă cu sute de ani, aici a fost înfiinţat un liceu. Astăzi, instituţia de învăţământ este singura din Republica Serbia unde se predă astăzi în limba română.

Jurnalist: Constantin Lupescu

Realizator: Melania Trifu

Producator: Aura Dobre

Redifuzare

15:00* Film RALIUL

Film RALIUL

(România, 1984)

Regia: Mircea Drăgan

Muzica: Florin Bogardo interpretează: Stela Enache

Cu: Diana Gheorghian, Constantin Diplan, Ştefan Sileanu, Monica Ghiuţă, Lucia Mureşan

Aventuri. Peripeţiile unui echipaj de raliu în campionatul naţional. O tânără-Diana Gheorghian-care lucrează la un autoservice doreşte să participe la raliul României. Cu multă silinţă, dorinţă şi noroc, ea reuşeşte să facă parte din echipa fabricii de autoturisme Dacia-Piteşti.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:30* Cooltura

Prezintă: Mirela Nagâţ

Producător: Anca Lăzărescu

17:00 Serial-IL LUCE

Ep. 2: Fotbalul e viaţa mea

Il Luce este un serial în 16 episoade dedicat antrenorului Mircea Lucescu.

Realizator: Dumitru Graur

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Producător: Ruslan Grabari

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 CONEXIUNI

Realizator: Iulian Fruntaşu

Producator: Vali Iorga

Transmisiune directa

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă: Dorina Florea, Radu Andrei Tudor

Producători: Octavian Manciu, Cristian Petru

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

21:00 O dată’n viaţă

(I)

Prezintă: Iuliana Tudor

Jurnalişti: Steluţa Matios şi Ana Maria Târâlă

Producător: Iuliana Tudor

Best of

22:00 O dată’n viaţă

(II)

Prezintă: Iuliana Tudor

Jurnalişti: Steluţa Matios şi Ana Maria Târâlă

Producător: Iuliana Tudor

Best of

23:00* RALIUL (R)

Film

(România, 1984)

Regia: Mircea Drăgan

Muzica: Florin Bogardo interpretează: Stela Enache

Cu: Diana Gheorghian, Constantin Diplan, Ştefan Sileanu, Monica Ghiuţă, Lucia Mureşan

Aventuri..

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:30* Cooltura

Prezintă: Mirela Nagâţ

Producător: Anca Lăzărescu

01:00 Tezaur folcloric

Jurnalişti tv: Roxana Pletea Popuşoi, Carmen Vrabete

Producător: Gheorghiţa Nicolae

02:00 O dată’n viaţă

(I)

Prezintă: Iuliana Tudor

Jurnalişti: Steluţa Matios şi Ana Maria Târâlă

Producător: Iuliana Tudor

03:00 O dată’n viaţă

(II)

Prezintă: Iuliana Tudor

Jurnalişti: Steluţa Matios şi Ana Maria Târâlă

Producător: Iuliana Tudor

04:00 CONEXIUNI (R)

Realizator: Iulian Fruntaşu

Producator Vali Iorga

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator: Victoria Coleşnic, Victoria Ocară

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora luni 21 septembrie 2020
06:00 Serial-IL LUCE

Ep.2 : Fotbalul e viaţa mea

Realizator: Dumitru Graur

06:55 Imn

RECOMANDĂRI