PROGRAM 10 decembrie 2018 -16 decembrie 2018

Ora luni 10 decembrie 2018
07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator: Sandu Scobioala
Producător: Marina Afanas

10:55 Diasporadar

Realizator Diana Gheorghiu

11:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

*Prima parte

“Magazin al.. faptelor bune!”

El va aduna laolaltă “Români de 10”, care s-au remarcat prin performanţe notabile şi gesturi emoţionante, mulţi dintre ei nefiind persoane publice. Într-un show spumos, în care vor fi promovaţi cei mai valoroşi cetăţeni ai României, poveştile emoţionante, exemplele de urmat şi divertismentul de calitate se vor întâlni, la TVR.

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

* Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:55 Diasporadar

Realizator Diana Gheorghiu

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Adevaruri despre trecut

Realizator Stefania Tene

Producător Raluca Rogojină

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

14:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă, Radu Dănilă

15:00 Cantec şi poveste

Studioul teritorial Cluj

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

16:50 100 de povesti despre Marea Unire-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Victoria Bucataru

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Ştiri

*Meteo(inregistrat)*Sport( inregistrat)

20:49 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

20:54 100 de povesti despre Marea Unire-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

21:00* România 9

(I) Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu, Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:00* Documentar istoric

* Centenarul Marii Uniri

*Mata Hari


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
22:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

23:00 Avocatul dvs

Moderator Angela Avram

Jurnalist Aura Iosif

Producător Angela Avram

00:30 Adevaruri despre trecut

Producător Raluca Rogojină

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Cluj

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 (I)

Producător Marina Almăşan

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

(II)

Producător Marina Almăşan

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Zina Cerchez

05:00* Documentar istoric (R)

* Centenarul Marii Uniri

*Mata hari


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
05:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

Ora marţi 11 decembrie 2018
06:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:55 Diasporadar

Realizator Diana Gheorghiu

11:00 Cap compas

Producator Elena Dinu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Măriuca Mihăilescu
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 România centenară

*Studioul teritorial Timişoara

Producător Cristina Baican

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

14:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă, Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg.Mureş

* Spectacolul folcloric-România 100 la Miercurea Ciuc

Moderator Cristian Ţăran

Producător Vasile Braic

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

"Câştigă România!" a ajuns la al IV lea sezon. 150 de ediţii, 7000 de întrebări, 10 preselecţii, 300 de concurenţi, este parcursul de până acum al singurului show-concurs tv de cultură generală din România, despre România. Din aceasta toamnă, călătoria continuă!
Regia artistică Larry Maronesse
Producător Diana Pascal

16:55 100 de povesti despre Marea Unire -5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Episodul 264-Orasul Iasi

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Sandu Scobioala
Producător: Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Victoria Bucataru

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Ştiri

20:49 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

20:54 100 de povesti despre Marea Unire -5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

* Episodul 264-Orasul Iasi

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

21:00* Documentar,Nadia Comăneci-gimnasta şi dictatorul

(NADIA COMĂNECI, THE GYMNAST AND THE DICTATOR, FRANŢA, 2016)

Realizator: Pola Rapaport

18 iulie 1976, Jocurile Olimpice de la Montreal. O foarte tânără gimnastă cu o faţă de înger se înscrie fulgerător în rândurile legendelor sportului mondial. În faţa a 5 milioane de telespectatori uluiţi, Nadia Comăneci, în vârstă de 14 ani, devine prima gimnastă care a obţinut nota perfectă.

Mapamondul este cucerit de graţia, de stăpânirea de sine şi de măiestria ei. De ambele părţi ale Cortinei de Fier, oamenii sunt copleşiţi.

Din câteva mişcări uimitoare, Nadia Comăneci a ajuns un idol universal. Ea a devenit un model pentru milioane de fetiţe, şi a atins culmile popularităţii occidentale în cel mai pur stil hollywoodian.

Redactor: Adriana Vulpe


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
22:00* Documentar istoric

* Centenarul Marii Uniri

AVIAŢIA: MOŞTENIREA MARELUI RĂZBOI (Aviation, l'héritage de 14-18, Franţa, 2017)

Realizatori: Jean-Baptiste Lucchini şi Nicolas Jallot

Dincolo de pierderile umane şi distrugeri, Primul Război Mondial a generat foarte multe inovaţii şi a fost o perioadă a unor avansuri tehnologice remarcabile. Descoperim piloţi legendari, precum Roland Garros, Adolphe Pégoud, René Fonck, Baronul Roşu-adevărate vedete în epocă. Datorită apariţiei aviaţiei, strategia militară a fost complet regândită.


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
22:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

23:00 Investiţi în România!

Jurnalişti tv: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Roxana Segneanu, Răzvan Onesa

Moderator şi producător tv Sorin Burtea

Editor Coordonator Cristina Leorenţ

00:30 România centenară

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 REVIZIE TEHNICA (R)

Ora miercuri 12 decembrie 2018
06:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

11:00 Natură şi aventură

*Studioul teritorial Cluj

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Timişoara, capitală culturală europeană

Studioul teritorial Timişoara

Producător Ionela Gogoţ

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

14:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Iasi

* Festivalul Folcloric Internaţional “Trandafir de la Moldova”, 2018-partea a treia

Producători Carmen Olaru, Horia Gumeni

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

"Câştigă România!" a ajuns la al IV lea sezon. 150 de ediţii, 7000 de întrebări, 10 preselecţii, 300 de concurenţi, este parcursul de până acum al singurului show-concurs tv de cultură generală din România, despre România. Din aceasta toamnă, călătoria continuă!
Regia artistică Larry Maronesse
Producător Diana Pascal

16:55 100 de povesti despre Marea Unire-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Episodul 265-Primarul Gheorghe Marzescu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Sandu Scobioala
Producător: Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Ştiri

20:49 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

20:54 100 de povesti despre Marea Unire-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Episodul 265-Primarul Gheorghe Marzescu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

21:00* Documentar AFACEREA TĂNASE-LEAPŞA PE MURITE România, 2013

Documentar AFACEREA TĂNASE-LEAPŞA PE MURITE România, 2013

Realizator: Ionuţ Teianu

Scenariul: Liviu Tofan, Ionuţ Teianu

O istorie spectaculoasă, tipică războiului rece: trădare, politică la nivel înalt, spionaj, servicii secrete şi maşinaţiunile lor.

1982, Bucureşti. Ianuarie-Ceauşescu îi cere unuia dintre spionii săi-Matei Pavel Haiducu-să asasineze la Paris doi disidenţi români: scriitorii Virgil Tănase şi Paul Goma, ambii cetăţeni francezi.

Paris. Mai-agentul încearcă să îl otrăvescă pe Paul Goma. După două zile-Virgil Tănase dispare de pe o stradă pariziană. Presa consemna: a fost răpit, apoi ucis de Securitatea română. De fapt, Serviciile franceze (DST) elaboraseră una dintre cele mai incredibile operaţiuni din Războiul Rece, răpindu-l pe Virgil Tănase pentru a se crede că spionul român şi-a îndeplinit misiunea.

Iunie-spionul Matei Pavel Haiducu se întoarce la Bucureşti şi este decorat de Ceauşescu pentru îndeplinirea misiunii din Franţa. Francois Mitterand, fiind la curent cu actul de manipulare al Serviciilor franceze, se exprimă public, lăsând să se creadă autenticitatea răpirii şi anulându-şi vizita de stat prevăzută în România.

Conform surselor DST, toată operaţiunea avea ca scop obligarea şefului Securităţii, generalul Pleşiţă, de a se refugia în Franţa. Însă planul a eşuat în august din cauza unei scurgeri de informaţii în presă iniţiată de Jean-Louis Debré, pe vremea aceea judecător de instrucţie.

Pentru a se apăra, agentul secret şi cele două potenţiale victime au organizat o conferinţă de presă şi au dezvăluit cazul...

Redactor: Gabriela Onea

* 2014-DocuArt Bucharest Film Festival-Marele premiu, premiul pentru cea mai bună regie.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
22:00* Documentar istoric

* Centenarul Marii Uniri

(14-18: Hidden Traces, Franţa, 2014)

Realizator: Christophe Reynaud

Investigaţie ştiinţifică pentru a descoperi „comorile”-diverse vestigii rămase din Marele Război-ce se ascund sub solul din estul Franţei. Cu ajutorul lor, a fost reconstituită viaţa infanteriştilor în cursul Primului Război Mondial.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
22:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

23:00 Articolul VII

00:30 Timişoara, capitală culturală europeană

Studioul teritorial Timişoara

Producător Ionela Gogoţ

01:00 Cântec şi poveste

*Studioul teritorial Iasi

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Natură şi aventură

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Zina Cerchez

05:00* Documentar istoric (R)

* Centenarul Marii Uniri

· Hidden Traces


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
05:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

Ora joi 13 decembrie 2018
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

11:00 Drumuri aproape

* Studioul teritorial Timişoara

Producător Diana Bogea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Măriuca Mihăilescu
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Europa 360

Studioul teritorial Timişoara

Producător Dan Raţiu

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

14:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă, Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Craiova

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

"Câştigă România!" a ajuns la al IV lea sezon. 150 de ediţii, 7000 de întrebări, 10 preselecţii, 300 de concurenţi, este parcursul de până acum al singurului show-concurs tv de cultură generală din România, despre România. Din aceasta toamnă, călătoria continuă!
Regia artistică Larry Maronesse
Producător Diana Pascal

16:55 100 de povesti despre Marea Unire -5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Sandu Scobioala
Producător: Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Ştiri

*Meteo(inregistrat)*Sport( inregistrat)

20:49 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

20:54 100 de povesti despre Marea Unire -5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

21:00* România 9

(I) Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu, Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

21:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

22:00* Documentar istoric

* Centenarul Marii Uniri

Tunurile pe cinematografia franceza


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
22:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

23:00 Corespondent TVRi

Moderator Corina Dobre

Jurnalişti: Ştefania Ţene, Virginia Ghiţă, Lucian Băbeanu

Producător Liliana Văduva

00:30 Europa 360

Studioul teritorial Timişoara

Producător Dan Raţiu

01:00 Cantec si poveste

*Studioul teritorial Craiova

Producator Laura Dinca

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Drumuri aproape

* Studioul teritorial Timişoara

Producător Diana Bogea

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Zina Cerchez

05:00* Documentar istoric (R)

* Centenarul Marii Uniri

Tunurile pe cinematografia franceza


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
05:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

Ora vineri 14 decembrie 2018
06:00* Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Stela Botez, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

11:00 Regatul salbatic

Producator Mihai Enea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 A doua emigrare

*Emisiunea prezintă poveştile de viaţă ale unor români care după ani munciţi în străinătate s-au întors în ţară. In România trebuie să treacă printr-un alt proces de reintegrare, practic trăiesc o a doua emigrare.

Jurnalişti Iulia Popescu, Monica Nicolescu

Realizator Monica Nicolescu

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

14:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec şi poveste

Studioul teritorial Timisoara

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

"Câştigă România!" a ajuns la al IV lea sezon. 150 de ediţii, 7000 de întrebări, 10 preselecţii, 300 de concurenţi, este parcursul de până acum al singurului show-concurs tv de cultură generală din România, despre România. Din aceasta toamnă, călătoria continuă!
Regia artistică Larry Maronesse
Producător Diana Pascal

16:50 100 de povesti despre Marea Unire -5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

* Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Sandu Scobioala
Producător: Marina Afanas

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Ştiri

*Meteo(inregistrat)*Sport( inregistrat)

20:49 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

20:54 100 de povesti despre Marea Unire -5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Producatori: Irina Ifrimache, Dana Ionita

21:00 Destine ca-n filme

* Prezintă Iuliana Marciuc

“CLIPA CARE MI-A SCHIMBAT DESTINUL”. Fiecare dintre noi trecem , in viata, prin momente de rascruce. Unii dintre noi trecem pe langa ele fara sa le observam sau ne este teama sa luam decizii care sa ne schimbe radical viata. Subiectele alese surprind oameni obisnuiti , sau vedete , in imprejurari neobisnuite, punctand un anume moment din viata fiecaruia, moment care le-a schimbat surprinzator si total destinul , drumul in viata. In povestile de viata prezentate, telespectatorii se vor regasi, vor empatiza cu personajele noastre si vor cauta sa afle ce solutii au gasit eroii emisiunii la probleme similare cu ale lor. Iuliana Marciuc este permanent in mijlocul oamenilor si intamplarilor provocand confesiuni de viata reala , adevarate, cu bune si cu rele , cu victorii si tragedii, cu miracole si esecuri. Cazurile sunt reale 100%.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
21:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

22:00* Film * Telecinemateca

* Fiul lui Spartacus

Prezentare (5’): Prezentator Dana Ciobanu; Redactor Ornelia Ciobanu

Producator Marina Afanas


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
23:45 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

00:00 Garantat 100%

Moderator Catalin Stefanescu

Producător Adrian Ionică

00:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Timisoara

02:00* Film * Telecinemateca

* Fiul lui Spartacus

Prezentare (5’): Prezentator Dana Ciobanu; Redactor Ornelia Ciobanu

Producator Marina Afanas


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
03:45 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

04:00 Punctul pe AZi (R)

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora sâmbătă 15 decembrie 2018
06:00 Destine ca-n filme


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
06:55 Imnul României

07:00 Drumul lui Leşe

* Drumul lui Leşe este un program în care se îmbină armonios dezbaterea, monologul şi actul artistic ancorat în realitatea autohtonă şi universală. Este o emisiune croită în jurul unui personaj carismatic, care debordează de vitalitate şi care reuşeşte să transmită publicului mesaje clare, făcându-l, în acelaşi timp, cu umorul specific, să gândească şi să se redescopere. Moderator Grigore Leşe

Redactori Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

07:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

08:00 Ferma

* Nu mai aveti loc la oraş? Încercaţi la ţară!

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

Undeva în România

Redactor Sergiu Marinescu

Emisiune de Eugen Daniel Iancu si Viorel Popescu

08:50 Exclusiv în România

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

09:30 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Bogdan Serban Iancu

10:00 Mic dejun cu un campion

Amfitrion: Daniela Zeca Buzura

În anul celebrării tinerei noastre Românii, noul sezon al Micului Dejun cu un Campion propune întâlnirea nu numai cu oameni de excepţie ci şi cu gesturi marcante care aşează durabil temelia unei naţiuni şi a unui popor ce merită un destin actual şi viitor, demn de trecutul său. Ne vom afla în compania unor personalităţi remarcabile care numără un secol de viaţă, alături de compatrioţi care, prin strădania şi idealurile lor însemnează destinul României de mâine.

Producător: Ileana Ploscaru Panait

10:50 România 100. Iaşul în arcul timpului

*Studioul teritorial Iasi

Redactor Gabriela Baiardi

Producător Vasile Arhire

11:45* Teatru National de televiziune

Arhiva de Aur Teatru TV

* Cui i-e frică de Virginia Woolf ?-de Edward Albee

Traducere Anca Boldur

Spectacol din anul 1995

In distribuţie: Rodica Tapalagă, Radu Beligan, Lamia Beligan, Mircea Rusu.

Directori de producţie: Sorin Cristea, Eugen Martin

Costume Elena Timonu

Decoruri Ion Olaru

Regia de montaj Marga Nita

Imaginea Cristian Nicolau

Regia artistică Olimpia Arghir

Redactor George Mladen

Teatrul Național de Televiziune este un proiect Casa de Producție TVR, difuzat pe canalele TVR

Producător coordonator Demeter András István


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Transmisiune directă

14:30 5 x 5 minute de istorie cu Adrian Cioroianu

* Episoadele 263-267

Producator Irina Ifrimache

15:00 Ora regelui

Realizator Bogdan Șerban-Iancu

Producător Lidia Voicu

15:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

16:00 Drag de România mea

*Prima parte

Prezintă Paul Surugiu-Fuego

Emisiunea este o gală de divertisment a valorilor românești, o trecere frumoasă și firească printre eroii României noastre, printre modele și exemple de personalități care au definit succesul și au făcut ca numele lor să strălucească. Dinamice, pline de surprize, emoții și momente unice, galele “DRAG DE ROMÂNIA MEA!” sunt o reverență făcută în fața valorilor autohtone, un motiv în plus pentru a ne mândri și pentru a vedea că avem artiști, actori, scriitori, sportivi ce merită arătați și aplaudați.

Varietatea va fi elementul cheie și trecerea rapidă prin toate aceste momente, alternate, cu ritm, muzică bună, dans și multă emoție. Veți avea parte în fiecare duminică de 100 de minute din România frumoasă, plină de o mulțime de exemple demne de urmat, de istorie, tradiție, noutate, energie, precum și de eterne reverențe aduse trecutului dar și viitorului ce se arată a fi măreț. Galele prezentate de Paul Surugiu-Fuego sunt adevărate spectacole ale calității. Într-un decor somptuos, ele vor aduce în casele românilor nostalgii, fericiri și multă voie bună.

Producător Codruţa Prunariu

17:00 Drag de România mea

*Partea a II-a

Prezintă Paul Surugiu-Fuego

Producător Codruţa Prunariu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 ÎNVINGĂTORI. VREMURI ȘI DESTINE cu Nicolae Botgros

Ediția 10/12

Producător: Cristina Erhan

Coordonator proiect: Marina Afanas

20:00* Telejurnal

* Sport *Meteo (inregistrat)

Transmisiune directă

20:50 Discover România

*Dumitru Furdui

Producător Cecilia Melinescu.

21:00* Gala umorului

*Ediția3: Maestrii comediei

Prezinta: Cristina Efimenco si Sever Bârzan

Redactor Cosmin Dumitru

Producator Aura Iosif

21:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

22:00* Apostolul Bologa

Film *

Regia: Dominic Dembinski


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:45 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

00:00 Drumul lui Leşe

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

00:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

01:00 Ora regelui

01:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

02:00* Apostolul Bologa

Film *

Regia: Dominic Dembinski


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:45 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

04:00 Invingatori Vremuri si Destine (R)

* Nicolae Botgros

Editia 10/12

05:30 Telejurnal Moldova (R)

Ora duminică 16 decembrie 2018
06:00 Gala umorului (R)

06:55 Imnul României

07:00 Pescar hoinar

Prezintă Victor Ţăruş, Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

07:30 Universul credinţei

Universul credinţei (I)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Andrei-Victor Dochia, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Cristina Andrei

08:25 Catedrala mea

08:30 Universul credinţei

Universul credinţei (II)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Andrei-Victor Dochia, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Cristina Andrei

09:30 Pro patria

10:00 În grădina Danei

Redactor Magda Olteanu

Producător tv. Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

11:50 Minutul de agricultură

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

13:00* Tezaur folcloric

Producător tv Gheorghiţa Nicolae

13:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Transmisiune directă

14:30 La un pas de Romania

Realizator Melania Trifu

Producător Aura Dobre

15:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
15:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

16:00 Vedeta populară

(I)

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

17:00 Vedeta populară

(II)

Producător Iuliana Tudor

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Interviurile Telejurnalului Moldova

„Interviurile Telejurnal Moldova” aduc în prim-plan oameni interesanţi, ingenioşi, cu iniţiativă şi originali, care merită să fie cunoscuţi de o lume întreagă. Jurnalistul Vitalie Guţu îi prezintă pe cei care fac performanţă în Republica Moldova, dar şi peste graniţele ei.

Producător Vitalie Guţu

19:00 CONEXIUNI

În fiecare duminică Iulian Fruntaşu, alături de invitatul său permanent, Iulian Groza, vor fi gazdele emisiuinii Conexiuni, un talk show, în direct din studioul Chişinău. Cei doi vor elabora sinteze şi vor informa publicul telespectator despre evenimentele internaţionale din săptămâna care se încheie, vor prezenta opinii pluraliste asupra principalelor evenimente externe, mediatiza politicile europene în domeniile comunitare prioritare; populariza experienţele statelor membre ale UE în sectoare de interes special pentru telespectatori; elucida conţinutul relaţiilor RM şi României cu UE şi alţi parteneri externi; aborda problemele de securitate şi promova spiritul de identitate şi unitate europeană.

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Ştiri

*Meteo(inregistrat)*Sport( inregistrat)

20:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

21:00* Gala umorului

*Ediția 4

Prezinta: Cristina Efimenco si Sever Bârzan

Redactor Cosmin Dumitru

Producator Aura Iosif

21:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Centenarul Marii Uniri

Film *

*Doi barbati pentru o moarte (România, 1979)

Regia Gheorghe Naghi


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:20 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

23:30 La un pas de Romania (R)

Realizator Melania Trifu

Producător Aura Dobre

00:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

00:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

01:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

02:00* Centenarul Marii Uniri

Film *

*Doi barbati pentru o moarte (România, 1979)

Regia Gheorghe Naghi


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:20 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

03:30 La un pas de Romania (R)

Realizator Melania Trifu

Producător Aura Dobre

04:00 CONEXIUNI (R)

05:00 Interviurile Telejurnalului Moldova (R)

05:30 Telejurnal Moldova (R)

Ora luni 17 decembrie 2018
06:00* Gala umorului (R)

06:55 Imnul României