Jo Tokyo 2020

Două super-puteri ale fotbalului mondial vor juca finala olimpică de la Tokyo

Competiţia fotbalistică de la Jocurile Olipice de la Tokyo şi-a desemnat finalistele, după ce astăzi s-au disputat semifinalele. Ambele semifinale au fost transmise în direct la postul TVR MOLDOVA.

În prim semifinală, naţionala olimpică a Braziliei, condusă de veteranul Dani Alves, a trecut cu scorul de 4-1 în urma executării loviturilor de departajare de formaţia similară a Mexicului.

După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0.

Adversarii brazilienilor vor fi jucătorii U23 ai Spaniei. În cea de a doua semifinală. ibericii au avut nevoie de 120 de minute de joc pentru a trece de naţionala Japoniei. Golul care a dus Spania în meciul pentru aurul olimpic a fost marcat de Marco Asensio în minutul 115.

Finala va avea loc pe 7 august, la Yokohama şi va putea fi urmărită în transmisiune directă la TVR MOLDOVA.